Eski İsrail Genel Kurmay Başkanına Saldırı Düzenlendi

 

İran destekli bir siber saldırgan, eski İsrail Genel Kurmay Başkanının bilgisayarına hack saldırısı düzenledi. Veritabanına izinsiz erişim sağlayan siber saldırganın, ulaşım sağladığı verileri sızdırdığı açıklandı.


Son iki yılda İsrail hükümetini hedef alan siber saldırılara bir yenisi daha eklendi. Düzenlenen siber saldırılara ilişkin görüşlerini bildiren yetkililere göre, sızma saldırılarının bir kısmı Hizbullah ve İran hükümetiyle bağlantılı hackerlar tarafından düzenleniyor.

Hindistan Güvenli Mesajlaşma Uygulaması Geliştirdi

Times of Israel’in haberine göre, yine İran destekli bir siber saldırgan, eski İsrail Genelkurmay Başkanının bilgisayarına sızarak veritabanına erişim sağladı.

Yaser Balaghi adlı tehdit aktörü farkında olmadan , söz konusu saldırıya ilişkin kimliğini açık edecek bir iz bıraktı.

İran’ın operasyonla İsrail ordusunun generallerini, insan hakları savunucuları ve bazı akademisyenlerin de bulunduğu 1800 kişiyi hedef aldığı belirtiliyor.

Habere göre saldırganın kendini ele vermesi sonrası Tahran yönetimi siber operasyonu bitirmek zorunda kaldı.

İsrailli yazılım firması Check Point’in CEO’su Gil Shwed, geçtiğimiz ocak ayı sonlarında İsrail Radyosuna verdiği röportajda saldırının iki ay önce başladığını ve hedef bilgisayarlara zararlı yazılım içeren e-postalar aldıklarını belirtmişti.

Shwed, alıcıların dörtte birinden fazlasının e-postaları açtığını, istemeden casus yazılım indirdiğini ve sabit disklerinden veri çalınmasına neden olduklarını bildirmişti.

Kaynak: Times of Israel

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*