En Yaygın Kullanılan Bilgisayar Virüsleri

Bilgisayar virüsleri kötü amaçlı yazılımlardır ve tehdit edici unsurları vardır. Etkileri açısından virüslerin çeşitleri vardır. Kötü amaçlı yazılımlar, kullanıcı onayı almadan bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlara bulaşabilmektedir. Başlı başına bir pazar haline gelen kötü amaçlı virüsler kişisel bilgilerin ele geçirilmesi gibi ciddi sorunlara neden olabilmektedir.


Bilgisayar virüsleri çeşitleri arasında yer alan Malicious Software, bilgi çalmak, sisteme zarar vermek gibi amaçlara yönelik oluşturulan yazılımların ismidir. Yazıldığı dil bakımından basit kodlar halinde olabileceği gibi software- scumware olarak da görülebilir. İçerisinde birçok dosya çeşidi görülebilir. İşte en yaygın kullanılan sistem virüsleri:

Sömürme (Exploit)

Program açıklarını bulan kötüye kullanan bu kötü amaçlı yazılım, şifreleri ele geçirebilir. Ayrıca işletim sistemlerine zarar vererek olağan çalışma düzenini olumsuz yönde etkiler. Bu durumu dışarıdan kod gönderme ile yapar. Sistemi normal şekilde çalıştığına ikna ettiği için girişte izin almasına gerek kalmaz.
Tuş Kayıt (Keylogger)

Bir diğer bilgisayar virüsü çeşidi de Keylogger’dır. Kendini hiç belli etmeden çalışan bu kötü yazılımda programlanan veriler hackera gönderilmektedir. Keylogger, klavye hareketlerini kaydeder ve kişisel bilgilerinizi çaldığı için ciddi anlamda zarara neden olabilir.
Kök Kullanıcı Takımı (Rootkit)

Benzerlerinden farklı olarak Rootkit, işletim sisteminden gizlenen programları işaret eder. Hangi sistemde bulunuyorsa burada varlığını gizleyecektir. Kullanım amacı bakımından geçmişte bilgileri saklamak için varlığını sürdürse de kötü amaçlı yazılan çeşitleri de vardır. Kötü yazılımda, bir kaynaktan gelen program kabul edilerek çalıştırılır. Bu durum sonrası rootkit kurulumu tamamlanmış olur. Yani üst düzey yetki ile kullanım vardır.

Yığın Mesajlar (Spam)

İletişim ağlarında yaygın şekilde görülen uygunsuz iletilerin genel adı spam olarak tanımlanabilir. İlanlar, reklamlar sıklıkla spama düşmektedir. Özellikle maillerde yaygın görülmesinin nedeni, bu iletişim şeklinde kimlik denetimi, güvenlik gibi durumların göz önünde bulundurulmamasıdır. Ancak bazı hızlı mesajlaşma sağlayan servislerde de spamlara rastlanabilmektedir.
Truva Atı (Trojen Horses)

Arka planda gizli şekilde çalışan bir virüs çeşididir. Bilgisayarınıza yüklendiği anda sistemi epey zorlayacaktır.
Solucan (Worms)

Ağ bağlantısı üzerinden bulaşan kötü amaçlı yazılım türüdür. Bir dosyaya gizlenmeden bilgisayara bulaşabilir ve bu açıdan daha tehlikelidir.
Tarayıcı Ele Geçirme (Browser Hijacking)

İnternetteki sitelerin ziyaretçi sayılarını artırmak için hazırlanmış bir kötü yazılımdır. Bu şekilde reklamlardan fazla kazanç amaçlanır. Bu casus programın yerleşip yerleşmediğini anlamak için arama sayfasının istek dışı değişmesi temel alınabilir.
Tuzak Kapanları (Trap Doors)

Yazılım içerisine yerleştirilen bir virüstür. Bu virüsün yerleştirildiği bilgisayara uzaktan erişimle ulaşılması muhtemeldir.
Ekran Kayıt (Screenlogger)

Fare kullanılırken ekran üzerinde bir yere tıkladığınızda ekran kaydı yapan kötü amaçlı yazılım türüdür. Kaydettiği alan ya bir kısmı ya da ekranın tamamıdır. Bu kayıtlar sabit bir yere gönderilir.

Yazımızı Nasıl Buldunuz?