En İyi Antivirüs Programları Araştırması Yayınlandı

 

AV-TEST’teki güvenlik uzmanları, Android için en iyi antivirüs çözümlerini belirlemek için yeni bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırma, her şartta üçüncü taraf korumasının birinci taraftan daha iyi olduğunu ortaya koyuyor.


Antivirüs programlarına sadece Windows’ta gerek duyduğumuz günler geride kaldı. Zira sadece Windows değil hemen her işletim sistemi şu anda kötü niyetli kişilerin hedefi durumunda.

Android işletim sistemi de bu durumdan maalesef  muaf değil. Bu durum, sadece APK yükleyicileri kullanarak Google Play Store’un dışından uygulamalar yükleyebilmemizden kaynaklanmıyor, aynı zamanda kötü amaçlı yazılımların da bazen Google Play mağazasına girebiliyor olması cihazları virüslere karşı savunmasız bırakıyor. Bu nedenle, Android cihazlarına da bir virüs koruma uygulaması yüklenmesi tavsiye ediliyor. Ancak ileri düzey kullanıcılar, bir dizi basit öneriyi hayata geçirerek de cihazların virüslerden çok iyi bir şekilde korunabileceğini belirtiyor. Bu öneriler, her bir uygulamayı dikkatlice incelemek, puanlara ve yorumlara bakmak gibi basit işlemlerden ibaret. Tabi bir takım üçüncü taraf koruma uygulamaları da mevcut, üstelik Android’in temel koruma ürünü olan Google Play Protect’ten çok daha iyi bir koruma sağlıyorlar.

Google Play Protect, Korumada 0 puan, Performansta 6, Kullanılabilirlikte 4 puan aldı


AV-TEST’teki güvenlik uzmanları, Android için en iyi antivirüs çözümlerini belirlemek için yeni bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırma, her şartta üçüncü taraf korumasının birinci taraftan daha iyi olduğunu ortaya koyuyor.

Firmanın araştırması, Android işletim sisteminde kullanılan 17 güvenlik uygulamasını analiz etti ve uygulamaları ‘koruma’, ‘performans’ ve ‘kullanılabilirlik’ olmak üzere üç farklı kategoride test etti. Test sonucunda Android için temel ürün olarak işlev gören ‘Google Play Protect’, korumada 0 puan, performansta altı, kullanılabilirlikte dört puan aldı.

Üçüncü taraf uygulamaların çoğu toplamda 18 puan alarak Google Play Protect’i geride bıraktı. 18 puan alan güvenlik uygulamaları şunlar:

 • AhnLab V3 Mobile Security
 • Avast Mobile Security
 • AVG Antivirus Free
 • Avira Antivirus Security
 • Bitdefender Mobile Security
 • G Data Mobile Security
 • Kaspersky Internet Security for Android
 • McAfee Mobile Security
 • NortonLifeLock Norton 360
 • Protected.net Total AV
 • Trend Micro Mobile Security

Tüm bu uygulamalar her üç kategoride de 6’şar puan alarak toplamda 18 puan elde etmiş oldular. Google Play Protect’i bir kenara bırakırsak, en düşük puana sahip uygulamalar ise toplamda 15,5 puan alan Ikarus mobile.security ve Line Antivirus oldu. Line Antivirus, Android kullanıcılarına sunulan genel koruma kategorisinde yalnızca 3,5 puan alırken, Ikarus sadece 4 puan alabildiği kullanılabilirlik kategorisinde hayal kırıklığına sebep oldu.

AV-TEST’in araştırmaya ilişkin yayınladığı açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Kasım 2020’de varsayılan ayarlarını kullanarak Android için 17 mobil güvenlik ürününü değerlendirdik. Testleri gerçekleştirirken tüm uygulamaların en güncel versiyonunu kullandık. Uygulamaların istedikleri zaman kendilerini güncellemelerine izin verildi. Performans, kötü amaçlı yazılım tespiti ve kullanılabilirliğe odaklandık. Ürünler, tüm bileşenleri ve koruma katmanlarını kullanarak kabiliyetlerini göstermek durumundaydı.”

Google Play Protect Ekim 2019’dan bu yana 380 bin uyarı yayınladı


Sonuçta araştırma, Google Play Protect’e güvenmenin tek başına en iyi fikir olmayabileceğini gösteriyor. Üçüncü taraf bir uygulamaya gerek bile olmadan cihazınıza kötü amaçlı yazılım bulaşmasını önlemenin yolları da mevcut. Uzmanlar, güvenilmeyen kaynaklardan uygulama indirmekten ve yüklemekten kaçınılması gerektiğini belirtiyorlar. Kötü amaçlı yazılımlar zaman zaman Google Play mağazasında ortaya çıksa da yeni uygulamaları indirmek için en iyi yer olmaya devam ediyor.

Google, bu yılın başlarında yaptığı bir açıklamada “Play Protect artık sizi doğrudan cihazdaki bilinen kötü amaçlı yazılımların varyasyonları hakkında uyarıyor. Cihaz üzerindeki korumalar, kullanıcıları yükleme sırasında Zararlı Olabilecek Uygulamalar (PHA) konusunda uyarmakta. Ekim 2019’dan bu yana, Google bu sistemi kullanarak 380 bin uyarı yayınladı.” ifadelerine yer verildi.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*