Elektronik Ortamda Tespit Uygulaması Nedir

 

Türkiye Noterler Birliği’nin 1 Mart 2016’da yürürlüğe soktuğu ‘elektronik ortamda tespit’ (e-tespit) uygulaması yoğun ilgi görüyor. Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin; sosyal medyada hakaret, yanlış ve yanıltıcı paylaşımları daha sonra silinme ihtimaline karşı tespit edip kayıt altına alan, ”elektronik ortamda tespit” uygulamasıyla yaklaşık 10 bin tespit yapıldığını bildirdi.


Noterlik İşlemlerinin Elektronik Ortamda Yapılması Hakkında Yönetmelik’in 1 Mart 2016 da yürürlüğe girmesinin ardından noterler, ‘elektronik ortamda tespit‘ uygulamasıyla sosyal medyadaki bir paylaşımı kayıt altına alabiliyor.

Söz konusu tespit işlemi, her türlü veri için, bilgisayar, tablet, cep telefonu ve bunlar gibi her türlü donanım kullanılarak gerçekleştirilebiliyor. Sosyal medya platformlarında sıkça karşılaşılan mağduriyetlerin önüne geçilmesini amaçlayan düzenleme ile birlikte getirilen sistem sayesinde, söz konusu paylaşımların silinerek yok edilmesi önleniyor.

Bu kapsamda, sosyal medyada hakaret, kişilik haklarına saldırı gibi mağduriyetlerin yargı sürecine taşınması halinde, e-arşive kaydedilen içerikler ve tespiti gerçekleştirilen veriler, yargı sürecinde kullanılabilir hale geldi.

Yapılan Paylaşım Silinse Dahi Tespit Sistemimiz Sayesinde Ulaşılabilir


Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin, pandemi süreciyle birlikte ‘e-noterlik’ uygulamalarına hız verdiklerini söyledi. ‘e-randevu’, ‘e-tespit’ ve bazı noterlik işlemlerinin de internet ortamında vatandaşların kullanımına açıldığını hatırlattı.

Cin, tespit sistemi ile şimdiye kadar yaklaşık 10 bin işlem yapılarak veri tespit edildiğini belirtti. Dursun Cin, sosyal medya hesaplarından hakaret, yanlış ve yanıltıcı paylaşımların silinmeden kayıt altına alınmasıyla ilgili e-tespit uygulamasına vatandaşların rağbet gösterdiğine değinerek, şöyle konuştu:

“E-tespit uygulamamızla; sosyal medyada ya da benzeri kaynaklarda insanlar arasındaki hukuki ve cezai konuları ilgilendiren paylaşımlar tespit edilebiliyor.

Konuyla ilgili yasal işlem başlatabilmek adına, içeriğin paylaşan tarafından her an silinmesi ve yok edilmesi söz konusu olduğundan bu konuda yasal işlem başlatmak isteyen ilgili, Türkiye Noterler Birliği’nin e-tespit sistemine girmek suretiyle tespitini sağlayabiliyor. Daha sonra yapılan paylaşım platformdan kaldırsa dahi noter tarafından tespiti yapıldığı, ilgili yasal yollara başvurma hakkına sahip oluyor.”

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*