Eınstein Kopyalandı: Sohbet Botuna Dönüştürüldü

Aflorithmic adlı bir startup kuruluşu, Albert Einstein’a ait dijital bir versiyonun oluşturduğunu duyurdu. Yapay zeka ile ses klonlama teknolojisini birleştirerek oluşturulan bu dijital ses, Einstein’ın direkt olarak kendi sesi.


Aflorithmic adlı bir startup kuruluşu, Albert Einstein’a ait dijital bir versiyon oluşturduğunu duyurdu. Yapay zeka ile ses klonlama teknolojisi birleştirilerek oluşturulan bu dijital ses insana;  Bu Albert Einstein dedirtiyor.

Alforithmic şirketi, Einstein’ın dijital versiyonunun kısa süre içinde sosyal süreçlerde görev alacak şekilde tasarlandığını dile getiriyor. Aslında şirketin gerçekleştirdiği bu çalışma, son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz, hatta Kemal Sunalı ekranlarda görüşümüzle hafızalara kazınan Deepfake teknolojisinin, bir nevi aynısı.

Kemal Sunal Reklam Filmi ve Deepfake Teknolojisi

Eınsteın Chatbot’u Nasıl Geliştirildi?


Alforithmic, Eınstein chatbot için ses modellemesi yapmak amacıyla bir aktörle de çalıştığını söylüyor. Ayrıca girişim ilk etapta cevap süresinin 12 saniye olduğunu ancak bunun ilerleyen süreçte 3 saniyeye indirildiğini belirtiyor.

Ancak bu durum etik ve yasal açıdan bazı sorunları beraberinde getiriyor. Einstein’ın sesini klonlamak, lisans alınıp alınmaması gerektiği yönünde tartışmalara da bir zemin hazırlamış durumda.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*