Dünyanın En Hızlı Mobil İnterneti

Oakla teknoloji şirketi, dünyanın en hızlı mobil internetini bulmak için SpeedTest verilerini kullanarak bir cevaba ulaştı


Kullanıcıların kolay taşınabilir cihazlara yönelmesiyle, tüm dünyada mobil internetin önemi arttı. Kullanım oranlarındaki artış ile birlikte gelen rekabet, telekomünikasyon devlerini de mobil internet hızı yarışına soktu.

Yarışın galibini belirlemek isteyen Oakla, SpeedTest tarafından sağlanan verilerle, dünyanın en hızlı mobil internetinin hangi operatöre ait olduğu sorusunu cevapladı.

Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre; Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Etisalat 115,89 Mbps ortalama hız ile birinci sırada yer aldı. Etisalat’ın Speed Score kategorisindeki ortalama puanı ise 98.78 oldu. Ortalama puanda Etisalat dışında  90 puanı geçen başka bir operatör olmaması araştırmada dikkat çeken başlıca kısım oldu.

Güney Kore merkezli bir başka telekomünikasyon şirketi SK Telecom ise 89.54 Mbps ile ikinci sırada yer alarak Etisalat’ı takip etti.

Üçüncü sırada ise Qatar merkezli telekomünikasyon şirketi Ooredoo 87.80 Mbps hız ile yerini aldı.

Dördüncü sırada Bulgaristan merkezli Vivacom 86.40 Mbps ile yerini alırken, ilk 4 sıradaki operatörler ile diğerleri arasında önemli bir fark olduğunu gözlendi.

Türkiye’den ise hiçbir operatör listede ilk 10’a giremedi.

Ookla tarafından Eylül ayında yayınlanan bir başka araştırmada ise, sıralamalar şu şekilde;

En hızlı Mobil İnternet Hangisi - Cemal Mete Hayırlı

Mobil İnternet Hızında ortalama indirme hızı; 35,96 olarak belirlenirken, yükleme hızı ortalaması; 11.22 olarak belirlendi.

Sabit İnternet Hızında ise ortalama indirme hızı; 85,73 olarak belirlenirken, yükleme hızı ortalaması; 45,74 oldu.

MOBİL İNTERNET HIZI ORTALAMALARI


 

  • 1.sırada 121.00 Mbps hızla Güney Kore yer aldı.
  • 2.sırada 113.35 Mbps hızla Çin yer aldı.
  • 3.sırada 109.43 Mbps hızla Birleşik Arap Emirlikleri yer aldı.
  • 4.sırada 92.85 Mbps hızla Katar yer alırken onu sırasıyla; Hollanda, Norveç, Suudi Arabistan, Kanada, Bulgaristan ve Avustralya izledi.

SABİT İNTERNET HIZI ORTALAMALARI


  • 1.sırada 218.07 Mbps hızla Singapur yer aldı.
  • 2.sırada 205.69 Mbps hızla Hong Kong yer aldı.
  • 3.sırada 175.39 Mbps hızla Romanya yer aldı.
  • 4.sırada 92.85 Mbps hızla İsviçre yer alırken, onu sırasıyla; Tayland, Fransa, Danimarka, Monaco, Macaristan ve ABD izledi.

Her iki Listede de Türkiye yer alamadı.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*