Dünyanın En Büyük DarkWeb Platformu Çökertildi

 

Darkweb’de faaliyet gösteren dünyanın en büyük yasadışı sanal alışveriş pazarı olan DarkMarket, Almanya, Avustralya, Danimarka, Moldova, Ukrayna, Birleşik Krallık ve ABD’yi kapsayan uluslararası bir operasyonla çökertildi.


Ülkelerin sınır ötesi işbirliğiyle gerçekleşen operasyonu Avrupa Polis Teşkilatı(Europol), uzman operasyonel analizleriyle koordine etti.

Yaklaşık 500 bin kullanıcısı olan DarkMarket’te 2 bin 400’den fazla satıcı iş yapıyor. Pazardaki satıcılar başta her türlü uyuşturucu olmak üzere sahte para, çalıntı veya sahte kredi kartı bilgileri, anonim SIM kartlar ve zararlı yazılım satıyorlar.

Almanya’nın Oldenburg kentindeki Merkezi Suç Soruşturma Dairesi, hafta sonu Almanya-Danimarka sınırı yakınlarında DarkMarket operatörü olduğu iddia edilen bir Avustralya vatandaşını tutukladı. Koblenz Savcılığının siber suç birimi tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, yetkililere söz konusu pazarı kapatma, sunucuları devre dış bırakma ve Moldova ile Ukrayna’daki 20’den fazla sunucuyu ele geçirme yetkisi verildi.

Depolanan verilerin soruşturmayı gerçekleştirenlere DarkMarket’in operatörleri, satıcıları ve alıcıları hakkında detaylı bilgi sağlaması bekleniyor.

Europol de uluslararası bilgi alışverişi, uzman operasyonel destek, Alman yetkililere pazarın iddia edilen yöneticisini tespit etme ve izleme konusunda yardımcı olma ve sınır ötesi iş birliği çabalarını koordine ederek operasyona destek verdi.

EUROPOL DARK WEB EKİBİ KURDU


Europol’e bağlı Avrupa Siber Suç Merkezi, karanlık ağ ile mücadele kapsamında adı geçen yasadışı ekonominin boyutunu küçültmek için AB’li ortakları ve tüm dünyadaki kolluk kuvvetleri ile çalışmak üzere özel bir darkweb ekibi kurdu. Söz konusu ekibin bilgi paylaşımı; farklı suç alanlarında operasyonel destek ve uzmanlık sağlanması; darkweb araştırmalarını yürütmek için araçlar, taktikler ve teknikler geliştirilmesi ve tehditlerin belirlenmesi gibi hedefleri bulunuyor.

Merkezi Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan Europol, 27 AB üyesi ülkeye terörizm, siber suç ve diğer ciddi ve organize suçlarla mücadelede destek veriyor. Europol aynı zamanda AB üyesi olmayan birçok ülke ve uluslararası kuruluşla da çalışıyor.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*