Dijital Ayak İzi Araştırması Raporu Açıklandı

Siber dolandırıcılar, kullanıcılara ait kişisel hesapların şifreleri ve bankacılık bilgileri gibi hassas verilere ulaşmak için sosyal medya üzerinden herkese açık paylaşılan ve ilk bakışta zararsız görünen bilgileri kullanabiliyor


Bitdefender Antivirüs telemetrisine göre; internet kullanıcılarının %60’ı, online platformlarda herkese açık 12’den fazla kişisel bilgi paylaşıyor. Bitdefender Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, “Sosyal medyada ne kadar çok paylaşım yaparsanız, siber dolandırıcılar için o kadar iyi bir hedef haline gelirsiniz.” diyerek internet kullanıcılarını uyarıyor.

En son yapılan Küresel Dihjital 2020 raporuna göre dünya üzerinde sosyal medya kullanıcılarının sayısı araştırılmış ve 3.8 milyar kişinin sosyal medya kullanıcısı olduğu tespit edilmişti. Dünya nüfusunun yarısına tekabül eden bu rakam, pandemi döneminde internet trafiğinin %30 artmasıyla birlikte, bu süreçte benimsenen yeni dijital davranışlar dijital ortamı şekillendirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl 346 milyondan fazla insan sanal mecralarda yeni dijital kimlikler yaratmış, dünya çapındaki dijital tüketici ve online hizmet talepleri de mevcut standartların üzerine çıkmıştı. Sanal ortam ve internet kullanımındaki kontrolsüz artış, elbetteki tehlikeleri beraberinde getirerek, siber korsanlar için de oldukça fazla kullanılabilir ortam yaratıyor.

Bitdefender Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, “Sosyal medyada ne kadar çok paylaşım yaparsanız, siber dolandırıcılar için o kadar iyi bir hedef haline gelirsiniz.” diyerek, aktif internet kullanıcısı sayısının fazla olmasına rağmen bilinçli internet kullanıcı sayısının az olmasının; dijital ortamlardaki veri hırsızlığını arttırdığına dikkat çekiyor. Sosyal medya platformları üzerinden paylaşılan ve kullanıcılar tarafından basit ve zararsız kişisel bilgiler olarak görünen özel yaşama dair nokta atışı bilgiler, siber korsanların hesap şifrelerinize ve bankacılık bilgilerinize ulaşmaları için kolay bir güzergah sağlıyor.

İnternet Kullanıcılarının %60’ı 12’den Fazla Kişisel Veri Paylaşımına Sahip


Bitdefender’in Dijital Kimlik Koruma Hizmeti’ne göre;

Kullanıcıların %40’ı online platformlarda herkese açık 2 ile 11 arasında veri kaydına sahipken,

Yaklaşık %60’ı ise 12’den fazla kişisel veri kaydına sahip.

Dijital dünyadaki dijital kimliklerimiz, internete erişirken ziyaret ettiğiniz web siteleri, hesaplar ve profiller, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarındaki gönderiler ve yorumlar gibi geride bıraktığınız bir dizi veriden oluşur. İçinde bulunduğumuz dijital çağda dijital kimliklerimiz, siber dünyadaki en değerli ganimetlerden birisi haline geldi ve kişisel her veri parçası potansiyel olarak paraya dönüştürülebilir durumda.

Dark Web’deki siber korsan pazarları, veri madenciliği sayesinde çalınan kişisel bilgilerle, oldukça büyük bir ağ yapılanması oluşturmuş durumda. Ancak, çoğunlukla siber suçlular ve dolandırıcılar, bir saldırıda kullanılabilecek kişisel verilere ulaşmak için, sosyal medya platformlarından, hedefe dair ele geçirilmek istenen hesaplardan kullanılabilecek kişisel bilgiler toplamaya çalışıyor.

Dijital Ortamda Paylaşılan Kişisel Verilerin Oranları


 • Ev Adresi: %19,79
 • Cinsiyet: %17,05
 • İsimler: %13,30
 • URL’ler: %11,85
 • Çalışılan Yer: %9,21
 • Kullanıcı Adları: %7,32
 • Doğum Tarihleri: %6,53
 • E-posta Adresleri: % 5,45
 • Eğitim Bilgileri: %5,44
 • Telefon Numaraları: %2,24

 

Hackerler Aktif Sosyal Medya Paylaşımı Yapan Hesapları Tercih Ediyor


 • Ev adresiniz, telefon numaranız ve iş yeriniz gibi bilgilerin sosyal medya aracılığıyla aşırı paylaşılması beklenmedik sorunlara neden olabiliyor. Paylaştığınız bilgiler ilk bakışta zararsız görünse de siber suçlular, bir saldırının keşif aşamasında sizinle ilgili olabildiğince çok şey toplamaya çalışır. Ana hedefleri, sizi kötü niyetli bir bağlantıya tıklamanız veya kredi kartı ve sosyal güvenlik numaraları gibi hassas bilgileri paylaşmanız için kandırmaktır. Siber dolandırıcılar ayrıca dijital profilinizin nasıl göründüğüne bağlı olarak sizi potansiyel bir kurban olarak seçebilirler. Online ortamda ne kadar çok paylaşım yaparsanız, o kadar iyi bir hedef haline gelirsiniz.Herkese açık kişisel bilgileri toplamak, siber dolandırıcılar için zaman alıcı olabilir. Bitdefender’in telemetrisi ( bir sistem ya da tesisin uzaktan kablo veya kablosuz olarak izlenmesi veya kontrol edilmesidir ) kullanıcıların veri ihlallerine maruz kalma derecesi konusunda da rahatsız edici bir eğilim yakaladı. Dijital Kimlik Koruma Topluluğu’nun derinlemesine analizi,
 • Tüm kullanıcıların yarısından fazlasının 2010’dan bu yana 1 ile 5 veri ihlaline maruz kaldığını
 • Kullanıcıların yüzde 26’sının, 6 ile 10 arasında veri ihlaline kurban giderken,
 • Yüzde 21’inin son on yılda 10’dan fazla veri ihlali yaşadığını gözler önüne seriyor

 

Alev Akkoyunlu’nun Dijital Veri Hırsızlığına Karşı Önerileri


Kullanıcıların, herkese açık bir şekilde paylaştıkları bilgilerle daha kolay siber dolandırıcılığa maruz kalabildiklerini belirten Alev Akkoyunlu, 4 öneride bulunuyor.

  1. Tarihler, okul bilgisi, taraftarı olduğunuz takım ve çocuklarınızın isimleri gibi kolay ulaşılabilir bilgileri şifrelerinizde kullanmayın.
  2. Düzenli olarak belirli periyotlarda şifrelerinizi alfa-nümerik, büyük ve küçük harflerin yer aldığı şifrelerle değiştirin ve iki faktörlü kimlik doğrulama kullanın.
  3. E-devlet’i düzenli ziyaret edip üzerinize açılmış şirket, GSM hattı ya da ceza var mı kontrol edin.
  4. İnternette doğruluğunu %100 bilmediğiniz bilgileri de paylaşmamaya dikkat edin. Maalesef Covid-19 ve benzeri sosyo-politik konular ile ilgili son dönemde çok fazla kirli bilgi dijital dünyada yayılıyor ve yanlış bilgi doğru bilgiye göre daha hızlı yayılma eğiliminde.

 

Pandemi, Siber Güvenlik Eksikliklerini Ortaya Çıkardı


Hackerler, siber dolandırıcılık ve kimlik hırsızlığı ataklarını, küresel kriz anlarında arttırıyorlar.  Evden çalışmanın birçok sektörde yeni normal haline gelmesiyle birlikte şirketler ve bireyler için siber güvenlik ve mahremiyet endişeleri arttı. Bu da tüketici bilinci, çalışan eğitimi ve güvenlik önlemlerinin eksikliğini ortaya çıkardı. Bir FTC raporuna göre, Amerikalılar bu yıl COVID-19 süreciyle birlikte, siber dolandırıcılıktan  77 milyon dolardan fazla para kaybetti. Ek olarak saldırılar, İngiltere’deki tüketicilere 2020’nin ilk altı ayında 58 milyon sterline mal oldu.

Kişisel bilgilerimizi sosyal medya platformlarında sıklıkla özgürce ifşa ettiğimiz için gelecekteki dijital çabalarımız için daha fazla gizlilik odaklı kararlar almaya başlamanın zamanı gelmiş olabilir.” diyen Alev Akkoyunlu, “Tamamen çevrimdışı olmak uygun bir seçenek değildir ancak dijital ayak izinizi en aza indirmek ve başka bir kimlik hırsızlığına maruz kalma olasılığınızı sınırlamak için adımlar atabilirsiniz.” ifadelerinde bulunuyor.

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*