DeepMind Kuralsız Yapay Zekayı Tanıttı

 

DeepMind, insan düşüncelerine yaklaşan kuralsız bir algoritma geliştirdiğini duyurdu: Alpha MuZero


DeepMind Eylül 2010 yılında: DeepMind Technologies adıyla kurulmuş bir yapay zeka şirketi. Google tarafından 2014 yılında satın alındığında ismi değiştirilerek kısaltılan şirket,  insanların oyunları nasıl oynadığından esinlenerek, öğrenen bir yapay sinir ağı oluşturmasıyla tanınıyor.

DeepMind, Google tarafından satın alındıktan sonra,  yapay zeka alanında yeni bir stratejiye adım atmış ve Google bünyesinde ses getiren çalışmalarına başlamıştı. DeepMind şirketi bu kez, ”Kuralsız Algoritma” adındaki yapay sinir ağını tanıtmasıyla, yeniden gündeme geldi.

DeepMind’ın geliştirdiği yapay zeka Alpha MuZero, geçtiğimiz günlerde DeepMind tarafından tanıtıldı. Alpha MuZero’nun öne çıkan en önemli özelliğinin ise insan gibi karar verebilen, genel amaçlı algoritmalar geliştirebiliyor olması. Tıpkı bizler gibi kural içermeden öğrenebilen Alpha MuZero, esnek kararlar da verebiliyor.

Alpha MuZero, önüne sunulan mevcut durumları inceleyerek karar alma becerisine sahip. Yani vermiş olduğu önceki karar üzerinde çalışmıyor. Sadece sonraki aşama için en iyi seçimi yapmaya çalışıyor.

DeepMind ekibi, Alpha MuZero’nun özellikle de robotikte büyük başarılara imza atacağını düşünüyor. Geliştirilen bu algoritma, sadece fiziksel olarak değil düşünce olarak da insanlar gibi hareket eden robotların öne çıkmasını sağlayacak.

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*