DDOS Saldırıları 2021 Yılında Rekor Artış Yaşıyor

 

Siber korsanlar tarafından ele geçirilen cihazların, aynı anda tek bir servise yüklenerek çökmesine neden olan DDoS saldırıları rekor artış yaşıyor. Siber saldırganlar 2021’nin ilk çeyreğinde yaklaşık 2,9 milyon DDoS saldırısı başlattı. Bu oran, 2020’deki aynı zaman dilimine göre %31’lik bir artışı ifade ediyor.


Teknolojinin gelişmesi ile trendlerin ve hizmetlerin değişmesi gündeme dair odak noktalarımızın farklılaşmasına neden oluyor. Kuruluşların çevrim içi hizmetlere son derece önem verdiği bu dönemi değerlendirmek isteyen siber suçluların gündeminde de DDoS saldırıları bulunuyor.

Belnet, DDOS Saldırısının Hedefi Oldu

Sağlık, eğitim, finansal hizmetler ve e-ticaret dahil olmak üzere farklı sektörleri hedefleyen saldırganlar, rekor seviyede DDoS saldırısı düzenleyerek kurumları hiç olmadığı kadar zor durumda bırakıyor.

Siber saldırganlar, 2021’in ilk çeyreğinde yaklaşık 2,9 milyon DDoS saldırısı başlattı. Bu oran, 2020’deki aynı zaman dilimine göre %31’lik bir artışı ifade ediyor.

Sektör Fark Etmeksizin Her Kurum DDOS Saldırılarına Maruz Kalıyor


Birçok kurumun çevrim içi platformlardaki varlığını artırdığına şahit olan siber suçlular, farklı sektörlere yönelik saldırılar düzenlemeyi ihmal etmiyor. Yapılan araştırmalara göre 2021’in ilk çeyreği ile 2020’nin ilk çeyreği arasında sağlık hizmetlerine yönelik düzenlenen DDoS saldırı sayısında yıllık %53 oranında bir artış görülürken, eğitim sektöründeki artışın %41 oranında olduğu raporlanıyor.

Ciddi boyutlarda artışa geçen DDoS saldırılarından dolayı hizmetleri hasar gören kurumlar, finansal kayıplara ek olarak uzun vadede itibar kayıpları da yaşıyor.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*