Darkside Fidye Yazılımı Nedir ?

 

DarkSide fidye yazılımı, Malware Hunter Team tarafından yakın zamanda keşfedildi. DarkSide, dosyaları şifreleyerek, dosya adlarını değiştirerek ve bazı fidye notları oluşturarak mağdurlardan para almak için dosyaları erişilemez hale getirmek üzere, bir fidye yazılımı olarak 2020 yılının ortalarından beri gündemde. Öyleyse nedir bu DarkSide Yazılımı ?


DarkSide, kurbanın kimliğini bir uzantı olarak ekleyerek, şifrelenmiş dosyaları yeniden adlandırıyor. Örneğin, “1.jpg”yi, “1.jpg.d0ac7d95” olarak, “2.jpg”yi, “2.jpg.d0ac7d95” olarak yeniden adlandırır ve bu böyle devam eder. Şifrelenmiş veri içeren her klasöre ise “README.[Victim’s_ID].TXT” fidye notunu bırakıyor.

Aşağıdaki görselde şifrelenmiş dosyaları görebilirsiniz:

Fidye notunda belirtildiği gibi DarkSide fidye yazılımı, verileri güçlü şifreleme algoritmalarıyla şifreliyor. Böylece mağdurlar, kötü amaçlı yazılımın arkasındaki siber suçlulardan satın alınabilecek bir yazılım olmadan dosyaların şifresini çözemiyor. Mağdurlar, fidye ödemeyi reddederlerse (şifre çözme yazılımı satın almazlarsa) tüm verilerinin belirli bir web sitesinde yayınlanacağı ve en az 6 ay boyunca saklanacağı konusunda uyarılıyor.

Kullanıcıları, güvenliği ihlal edilmiş verilerinin şifresini çözmek için fidye ödemeye teşvik eden bir mesajın ekran görüntüsünü aşağıda görebilirsiniz:

FİDYE MİKTARI 200 BİN DOLAR İLE 2 MİLYON DOLAR ARASINDA 


Fidyenin nasıl ödeneceğine ilişkin talimatlar ve şifre çözme yazılımının fiyatı gibi diğer ayrıntılar, fidye notundaki bir bağlantı (“README. [Kurbanın_Kimliği] .TXT” metin dosyası) aracılığıyla erişilebilen ‘Tor’ web sitesinde yayımlanıyor.

DarkSide’ın arkasındaki siber suçluların büyük şirketleri hedef alıyor olması kimseyi şaşırtmayacak. Çünkü DarkSide operatörlerinin fidye talepleri 200.000 ila 2.000.000 dolar arasında değişiyor. Siber suçlular şifre çözme yazılımlarının ise 3 gün içinde alınmasını istiyor. Aksi takdirde fiyat iki katına çıkıyor.

Aşağıda istenilen fidye miktarını ve fidye belirlenen sürede ödenmediğinde iki katına çıkacağına dair uyarıları görebilirsiniz:

 

DOSYALARIN ŞİFRELERİNİ SADECE DOSYALARI ŞİFRELEYENLER ÇÖZEBİLİYOR


Fidye yazılımı saldırısının kurbanı olmanın en büyük sorunu ise belirli bir fidye yazılımının arkasındaki siber suçluların, kurbanın dosyalarının şifresini çözebilecek araçlara sahip olan tek kişiler olmasıdır.

Ne yazık ki, DarkSide tarafından şifrelenen dosyaların şifresini çözebilecek başka hiçbir araç yok, şifrelemeyi yapan siber suçlular dışında. Bununla birlikte şifreleri sadece hackerların çözebilecek olması, siber suçlulara fidye ödemenin sizin için tek seçenek olacağı anlamına gelmiyor. Çünkü siz fidyeyi ödeseniz bile çoğu zaman size şifre çözme aracı veya anahtar göndermiyorlar. Basitçe söylemek gerekirse, fidye ödeyen kurbanlar genellikle dolandırılıyor.

Kendi başınıza dosyalarınızın şifresini çözmenizin iki yolu var. Birincisi eğer fidye yazılımında bazı hatalar, kusurlar veya açıklar varsa bu yollardan hareket ederek dosyalarınızın şifresini çözebilirsiniz. Siber suçlulardan herhangi bir şey satın almak zorunda kalmadan veri kaybını önlemenin diğer yolu ise dosyalarınızı yedekten geri yüklemektir. Tabii yedeklediyseniz.

Aşağıdaki görselde Darkside’ın veri sızdırdığı internet sitesini görebilirsiniz:

 

FİDYE YAZILIMI SALDIRISINDAN NASIL KORUNABİLİRSİNİZ ?


Çeşitli tehditlerin üstesinden gelmek için, kuruluşlara ve kullanıcılara aşağıdakileri ufak ama önemli önerileri söyleyebiliriz:

  • Uygulamaları yalnızca resmi uygulama mağazalarından indirin.
  • Güvenilmez kaynaklardan gelen e-postalardan veya diğer mesajlardan bağlantıları tıklamayın ve ekleri asla indirmeyin.
  • En son güvenlik açıklarının yamalandığından emin olmak için yazılım ve uygulamaları düzenli olarak güncelleyin.
  • Sistemlerinize, tehditleri engelleyebilen ve bunlara karşı sizi savunabilen güvenlik sistemleri kurun.
Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*