Dark Web Pazarında Sızdırılmış HES Kodlarının Satıldığı Tespit Edildi

 

Covid-19 pandemisi ülkemizde devam ederken, aşı karşıtları veya tercih sebebiyle aşı olmayanların çeşitli sağlık tedbirlerini ‘atlatmasına’ imkan sağlayan yeni yöntemler geliştiriliyor. Dark webdeki bir platformda anlatılan yeni yöntem, sızdırılmış HES kodlarını kullanarak kısıtlamaları ‘atlatmaya’ yarıyor.


HES uygulaması, seyahatlerden iş yerlerine, kamu kuruluşlarından toplu taşıma araçlarına kadar geniş bir yelpazede tedbir amaçlı kullanılıyor. HES uygulamasıyla alınan kod, kontrollü sosyal hayat kapsamında vatandaşların ulaşımdan iş yerlerine kadar zorunlu tutulmuş her alanda ‘koronavirüs’ açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığının takibine yarıyor.

Günümüzde çeşitli alanlara girişlerde istenen HES kodu veya aşı bilgilerini atlatmak için geliştirilen yeni yolda, halihazırda sızdırılmış HES kodları kullanılıyor. Bu HES kodları, E-Devlet üzerinden sorgulanıyor. Sorgu ekranı sonucunda sorgulanan HES kodu sahibinin aşı durumu, HES kodunun geçerlilik zamanı, kişinin risk durumu, geçirilmiş hastalığı ve son 48 saatteki negatif test durumu yer alıyor.

Yapılan paylaşımda sızdırılmış HES kodlarını kullanarak aşılı kişilerin kodlarına ulaşan ‘aşısız kişilerin’, ‘kimlik bilgileri sorulmayan’ bazı yerlerde söz konusu sızıntı HES kodlarını kullanabileceği iddia ediliyor.

İSTANBUL’DA BAZI SAĞLIK ÇALIŞANLARININ 3 BİN TL’YE SAHTE AŞI BELGESİ DÜZENLEDİĞİ İDDİA EDİLDİ


Kimlik bilgisi sorulan yerlerde kullanılması için de sahte aşı ve kimlik belgeleri hazırlanabiliyor.

Üstelik forumda yapılan paylaşımda İstanbul’da bazı sağlık çalışanlarının 3 bin TL gibi bir fiyatla aşısız kişileri aşılı gösterecek sahte aşı kartları hazırladığı ileri sürülüyor.

Kaynak: Siber Bülten

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*