Covid-19 Tanısı Giyilebilir Teknoloji ile Konulacak

 

ITV News’a konuşan Britanya Savunma Bakanlığı’na bağlı Savunma Bilim ve Teknolojisi Laboratuvarı (DSTL) uzmanları, Covid-19’a yakalandığına dair kişiyi uyaran akıllı saat ve diğer taşınabilir-giyilebilir teknolojik ürünler üzerinde çalıştıklarını açıkladı.


Salisbury kenti yakınlarındaki Porton Down Bilim Parkı içinde bulunduğu için Porton Down diye anılan ve biyolojik-kimyasal silahlar geliştirildiği için çok gizli statüsünde bulunan laboratuvarda, artık akıllı saatler gibi gündelik teknolojilerle koronavirüsün saptanmasına yönelik çalışmalar da yürütülüyor.

İngiliz medyasına göre akıllı saatin alıcılarının kalp atışı ve kandaki oksijen düzeyiyle ilgili topladığı verileri analiz edip Covid-19 bulaşıp bulaşmadığını saptaması yoluyla ‘şipşak’ teşhis konulması amaçlanıyor.

Koronavirüsün yüzeylerden bulaşma etkinliğini ölçmek için yapay parmak geliştirilmesi de bu çalışmalar dahilinde.

ITV News kanalına konuşan Savunma Bakanlığı’nın üst düzey araştırmacısı Prof. Tim Atkins, çok gizli laboratuvarın son araştırmasının, giyilebilir teknolojinin kaydettiği verilerle erken Covid-19 teşhisi koymaya odaklandığını belirtti.

Hastalık Belirti Vermeden Covid-19 Tanısı Konulacak


Laboratuvarda elinde akıllı saatle Covid-19 belirtilerinin işaretini veren kalp atışı ve kandaki oksijen düzeyi gibi verilerin toplanarak analiz edilmesi çalışmalarını anlatan Prof. Atkins, araştırmanın erken aşamalarında olduklarını, ama kişi hastalanmadan evvel Covid-19 tanısını başarılı şekilde koymayı umduklarını söyledi.

Başka koronavirüs araştırmaları da yürüten laboratuvar, ocak sonundaki açıklamasında, daha bulaşıcı olmaları nedeniyle endişe yaratan koronavirüsün mutasyon geçirmiş varyantlarının da aşılarla yenilebileceğinden giderek daha emin olduklarını duyurmuştu.

Laboratuvar, virüsün herhangi bir yüzeye temasla ne kadar etkili aktarıldığını belirlemek için yapay parmak geliştirilmesi üzerinde de çalışıyor.

Bu, dezenfektanların etkililiğini inceleyen daha geniş çaplı bir araştırmanın parçası.

Öldürücü Patojenler ile Çalışıyorlar


Britanya’da sinir gazı gibi kimyasal-biyolojik silahlar geliştirme izni bulunan tek laboratuvar olan Porton Down, kapalı kapılar ardında şarbon, veba, Ebola gibi en öldürücü patojenleri barındırıyor.

Algılama-saptama sistemlerinin verimli çalışmasını garantiye almaya yönelik yöntemler için küçük ölçekli kimyasallar da geliştirilen laboratuvar, Haziran 2018’de Rusya’nın suçlanmasına yol açan Salisbury’de Skripallerin zehirlenmesi vakasına da karışmıştı.

Porton Down’ın son koronavirüs çalışmasına koşut, Savunma Bakanı Ben Wallace‘dünya düzeninin çökmesi ve devletlerin artık uluslararası kuralları umursamaması nedeniyle Britanya’nın giderek artan kimyasal-biyolojik saldırı riskiyle karşı karşıya olduğunu’ iddia etti.

Google Verileri Salgın Öncesi Uyarı Verebiliyor

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*