Collezione Kullanıcı Verileri Satışa Çıkarıldı

 

Giyim markası Collezione’a ait kullanıcı verilerinin bir hacker forumunda yayımlanan 31 Ocak 2021 tarihli gönderi ile satışa çıkarıldığı ortaya çıktı.


Collezione markasının internet sitesine üye olan kullanıcıların verilerinin sızdırıldığı iddia edilen gönderide, 200 binden fazla kişinin verilerinin yer aldığı belirtiliyor. Ayrıca gönderide, verilerin gerçek olduğuna yönelik kanıt olarak sunulan bir ekran görüntüsü de yer alıyor.

T24 Haber Sitesi Verileri Satışa Çıkarıldı

Sızdırılan veriler arasında kullanıcılara ait; ad-soyad, e-posta adresi, hashlenmiş parolalar, doğum tarihi, ev ve cep numarası, ikamet adresi, TC kimlik numarası verileri yer alıyor.

Kişilerle temasa geçilerek veri sızıntısı doğrulandı


Gönderide, verilerin gerçek olduğuna yönelik kanıt olarak sunulan ekran görüntüsü vasıtasıyla, isimleri bulunan kişilerle temasa geçildi. Sızıntının gerçek olduğu, gerçek kullanıcıların sızıntıdan etkilendiği kurulan iletişim sonrası doğrulandı.

Siber Bülten tarafından ortaya çıkarılan olay ile ilgili, Collezione tarafından 31 Ocak’tan bu yana henüz bir açıklama veya KVKK bildirimi yayımlanmadı. Mevzu bahis olay ile ilgili herhangi bir iletişim de kurulamadı.

Yaşanan veri sızıntısı sonrasında, Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) ile iletişime geçildiği ve veri sızıntısı ihbarında bulunulduğu biliniyor. Konuya dair herhangi bir bilgilendirme yazısı da şu an için taraflara iletilmedi.

Sızıntının nasıl gerçekleştiği bilinmemekle birlikte, halihazırda sızıntıya yönelik herhangi bir adımın atılıp atılmadığı da şu an için bilinmiyor.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*