Çok Uluslu Kripto Para Çetesi Çökertildi

Dünya çapında tanınan çok uluslu siber suçlulardan oluşan QQAAZZ  kripto para çetesi, uluslararası düzeyde kripto para aklama yaptığı gerekçesiyle, yapılan baskında 20 kişinin göz altına alınmasıyla çökertildi


Dijital çağa geçişimiz, birçok alanda olumlu veya olumsuz dijital dönüşümü de beraberinde getirdi. Bu dönüşümlerden birisi de e-ticaret ve e-ödeme sistemleri oldu. Gün geçtikçe adını daha sık duymaya başladığımız dijital paralar değerlerini katlamaya devam ediyor. Dijital dünyanın ulaşılması güç ancak en değerli parası olan Kripto para ise, gerek piyasasındaki iniş-çıkışlar gerekse kullanıldığı alanlarla gündemde oldukça fazla yer ediyor. En son haber ise Ulusal düzeyde kripto para aklaması yapan bir çetenin çökertilmesiyle ilgili oldu.

2BaGoldMule Operasyonu kapsamında, dünya genelinde kripto para çetelerini çökertmek için harekete geçilirken, Birleşik Krallık, İspanya, İtalya, Letonya ve Bulgaristan’da dahil olmak üzere yaklaşık 40 evde arama yapıldı. Yapılan aramalar sonrasında Avusturalya, Birleşik Krallık, ABD, Portekiz, İspanya, Letonya ve Polonya’da göz altılar gerçekleşti.

Çok uluslu bir siber suçlu grubu olan QQAAZZ’ın çok sayıda üyesi, bugün ABD, Portekiz, İspanya ve İngiltere’de Dridex, Trickbot ve GozNym gibi çeşitli yüksek profilli kötü amaçlı yazılım operasyonlarına kara para aklama hizmetleri sağlamakla suçlandı.  QQAAZZ’ın 2016’dan itibaren siber suç mağdurlarından çalınan on milyonlarca kişiyi akladığı veya en azından aklamaya teşebbüs ettiği tahmin ediliyor. ABD Adalet Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada şöyle dedi : “QQAAZZ, Rusça konuşulan çevrimiçi siber suç forumlarında hizmetlerini ‘küresel, suç ortağı banka hizmeti’ olarak tanıttı. Bu forumlar siber suçluların çeşitli siber suç faaliyetlerinde bulunmak için gereken özel beceriler veya hizmetler sunmak veya aramak için toplandığı yerler. QQAAZZ tarafından sağlanan hizmetlerden yararlanan siber suç grupları arasında, dünyanın en zararlı kötü amaçlı yazılım ailelerinin (örneğin: Dridex, Trickbot, GozNym, vb.) sahibi olan suç çeteleri yer alıyor.

QQAAZZ Kripto Para Çetesi Çökertildi - Cemal Mete Hayırlı

QQAAZZ ile ilişkili kapsamlı bir bitcoin madenciliği operasyonu da bu operasyonun bir parçası olarak Bulgaristan’da ele geçirildi. QQAAZZ çalınan paraları kendi kontrolü altındaki banka hesaplarına göndermeleri talimatını vererek “müşterileri” ile anlık mesajlaşma yoluyla iletişim kurdular. Sahte ve meşru Polonya ve Bulgaristan kimlik belgelerini kullandılar. QQAAZZ’ın üyeleri, daha sonra kötü amaçlı yazılım kullanarak siber suçlular tarafından çalınan paraları almak ve aklamak için kullanılan diğer banka hesaplarını açmak için kullanılan düzinelerce paravan şirketi de bünyesine kattı. Kara para aklama operasyonu sırasında toplamda “dünya çapındaki finans kurumlarında yüzlerce kurumsal ve kişisel banka hesabı” kullanıldı. Paranın bir kısmı da “fonların orijinal kaynağını gizlemek için tasarlanmış  yuvarlanan hizmetler kullanılarak kripto para birimine dönüştürüldü. QQAAZZ, alınan toplam çalınan fon bakiyesinden % 50’ye varan ücretler aldıktan sonra, aklanan fonların bir kısmını siber suç müşterilerine iade etti. Europol tarafından paylaşılan bilgilere göre QQAAZZ için çalıştığından şüphelenilen çetenin 20 üyesi göz altına alındı. Milyonlarca Euro para aklayan bu çete, paravan şirketler ve kripto hizmetler yoluyla para aklama yapıyordu. Ayrıca opersyonun düzenlendiği aynı gün Yeni Zelenda’da 40 yaşındaki bir kişi, yaklaşık 2 milyon dolar değerindeki parayı kripto para kullanarak akladığı gerekçesiyle göz altına alındı.

Europol Avrupa Siber Suç Merkezi Başkanı Edvardas Šileris şunları söyledi : “Siber suçlular, dünyanın her yerinden milyonlarca kullanıcıyı bir anda mağdur etmek için teknolojiyi ve finansal çerçeveleri kötüye kullanmak için sürekli olarak yeni olanaklar araştırıyorlar. Bugünkü operasyon, uygun bir kanun yaptırımı uluslararası koordinasyon yoluyla bu suçluların masasını nasıl çevirebileceğimizi ve onları adalete teslim edebileceğimizi gösteriyor.”

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*