Clubhouse Uygulaması ve Veri Güvenliği

 

Davetiyeyle girilen sosyal medya ağı Clubhouse son günlerde oldukça fazla konuşuluyor. Peki, hemen her konuda sesli sohbet olanağı sunan uygulamada kişisel veriler ne kadar güvende?


2020’de kullanıma sunulan Clubhouse uygulaması son günlerde kullanıcıların en çok merak ettiği sosyal ağ platformlarından biri. Kullanıcılarına sesli sohbet odaları üzerinden etkileşim imkanı sunan uygulama, davetiyeye dayalı üyelik sistemiyle şu an için yalnızca iPhone sahipleri tarafından kullanılabiliyor. Ancak kullanıcılarına sesli sohbet odaları aracılığıyla iletişim kurma imkânı veren uygulamayı kullanabilmek için iPhone sahibi olmak yeterli değil, aynı zamanda bir Clubhouse kullanıcısı tarafından davet edilmiş olmak gerekiyor. İki milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunan uygulamaya davetiye ile girilmesi ve beğenme, yorum gibi fonksiyonlara yer vermemesi ile Twitter, Facebook gibi sosyal medya ağlarından ayrışıyor. Clubhouse bir anda artan ilginin ve 1 milyar doları aşan piyasa değerinin tadını çıkartırken, bizlerin üzerinde duracağı konu ise uygulamanın kişisel verilere olan yaklaşımı.

Clubhouse Uygulaması Nedir?


Clubhouse uygulaması, 2020’de Alpha Exploration Co. yazılım şirketi tarafından geliştirilmiş, sesli sohbet odaları aracılığıyla etkileşim imkanı sunan bir sosyal ağ platformudur.

Facebook ve Instagram’dan farklı olarak video ve fotoğraf paylaşımı yapılmayan Clubhouse uygulamasında, kullanıcılar ilgilerini çeken konularda sohbet odalarına dahil olup sesli etkileşim yoluyla tartışmalara katılabiliyor. Bekleme listesine girmeden uygulamaya üye olmak için, uygulamayı kullanan bir kullanıcıdan davetiye almak şart.

Popülerliği günden güne artan uygulama, 21 Ocak 2021’de bir milyar dolar piyasa değerine de ulaşmış durumda.

Clubhouse Nasıl Kullanılıyor?


Clubhouse uygulaması sohbet odaları üzerinden kullanıcılarına sesli etkileşim imkanı tanıyor. Konu başlığına göre kurulan sohbet odalarında kullanıcılar, sohbet yöneticisinden izin aldıkları taktirde sohbete dahil olabiliyor, ya da sadece dinleyici olarak da sohbete katılabiliyor.

Clubhouse uygulamasında, Twitter, Facebook ve Instagram’dan farklı olarak yazılı mesajlaşma, görüntülü konuşma, gönderi ya da fotoğraf paylaşımı yapılmıyor.

Clubhouse Uygulaması ve Veri Güvenliği-Cemal Mete Hayırlı

Clubhouse hangi bilgilerinize erişebiliyor?


Clubhouse ve Alpha Exploration Co’nun notion.so üzerinden paylaştıkları kapalılık siyasetlerine nazaran, uygulama rehberinize, katıldığınız konuşmaların cinsine, irtibata geçtiğiniz kullanıcıların bilgisine ve pozisyonunuza ulaşabiliyor ama makul durumlarda alınan kısa müddetli kayıtlar hariç ses kayıtlarını saklamıyor.

Kapalılık mukavelesinde, hesap açmak için kullanılan isminiz ve soyadınız, telefon numarası, ferdî fotoğrafınız, e-posta adresiniz üzere bilgileri de kullanabileceklerini belirten Clubhouse, kullanıcıların raporlaması durumunda faal odalardaki ses kayıtlarını şikâyet soruşturması için sakladıklarını ve daha sonra siyasetleriyle ilgili bir ihlal bulunmaması durumunda silindiğini kaydediyor.

Datalar “iş ortakları” ile paylaşılabilir

Clubhouse irtibat kurduğunuz beşerler, hesaplar ve girdiğiniz kümelerle ilgili bilgileri topladıklarını söylerken bağlantı bilgilerinizi, telefon rehberinizi ve içerikleri de toplayabildiklerini ifade ediyor.

Görüntülediğiniz içerikleri, kullandığınız özellikleri, yaptığınız hareketleri ve bu aktivitelerin sıklığına dair dataları topladığını belirten Clubhouse, e-mail’e yerleştirilen pixel kodu usulüyle IP adresinizi ve uygulamayı ne vakit açıp ne vakit kapattığınızı depolayabiliyor.

Birleştirilmiş bilgileri ”vakit-zaman-davranışsal” olarak tahlil edebileceklerini belirten şirket, toplanan bu birleşik bilgilerin “iş ortaklarıyla” paylaşılabileceğini belirtiyor.

Clubhouse Uygulaması ve Veri Güvenliği-Cemal Mete Hayırlı

Dikkat edilmesi gereken  noktaların başında, kullanıcıların uygulamayı indirip kayıt olurken telefonda kayıtlı tüm kişilerin bilgilerine erişim izni vermesi geliyor. Bremen Tüketici Merkezi Başkanı Annabel Oelmann, “Bu şekilde gölge profillerin oluşturulması ve reklam amaçlı kullanılması riski oluşuyor” şeklinde konuşuyor. Almanya’da bu durumun yasak olduğuna işaret eden uzman, böyle bir durumda söz konusu kişilerin kendi verilerinin kullanılması konusunda bilgilendirilmemiş olacağını ifade ediyor.

Federal ve eyalet hükümetlerinin veri koruma konferansı başkanı Monika Grethel de sosyal medya uygulaması Clubhouse’u eleştiriyor. Grethel, “Kişi ve hesap bilgilerine ne olduğu büyük ölçüde şeffaf değil” derken kullanıcıların Clubhouse’a kendi kontaklarına erişim izni verme ve dolayısıyla kendileri kullanıcı olmayan kişilerin iletişim bilgilerini uygulamaya sunma olasılığının “temelde eleştirel olarak görülmesi” gerektiğini vurguluyor. Grethel, “Aynısı, Clubhouse’a davet edilen bir katılımcının başka bir sosyal medya hesabı aracılığıyla kayıt/kimlik doğrulaması için de geçerli” diye konuşuyor.


Eleştirilen bir diğer nokta ise canlı bir sohbet sırasında yasal bir ihlal bildirildiğinde tüm görüşmelerin geçici olarak kayıt altına alınabilmesi. Oelmann, “Bu içeriklere daha sonra kimin erişim sağladığı ve silinmesi kararını kimin verdiği ise karanlıkta kalıyor” uyarısını yapıyor. Uyarılar bununla da sınırlı kalmıyor: Clubhouse ayrıca bir iletişim profili oluşturmak için kullanıcıların hangi hesaplar ve gruplarla iletişim kurduğu ne sıklıkla ve ne kadar süreyle günün hangi saatlerinde aktif olduğu gibi verileri de topluyor.

Clubhouse’un veri gizliliği kurallarının net bir şekilde formüle edilmediğini ifade eden Anabel Oelmann, “Hangi verilerin hangi somut amaçlar doğrultusunda toplandığı ve işlendiği konusunda birçok soru yanıtsız kalıyor” şeklinde konuşuyor. Oelman, tüketicilerin Clubhouse kullanımı için sadece kendi kişisel verileri ile değil, aynı zamanda aile, arkadaşlar ve tanıdıklarının kişisel verileri ile de “ödeme yaptıklarının” farkında olması gerektiğini ifade etti.

Clubhouse yetkilileri ise sesli kayıtların sadece şikâyet durumunda değerlendirileceği, ardından da hemen silineceği güvencesini veriyor. Ancak uygulama mevcut haliyle Avrupa Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ni birçok noktada ihlal ediyor. Firmanın sahipleri Paul Davison ile Rohan Seth’in Avrupa için yeni bir düzenlemeye gidip gitmeyeceği ise şuan için net değil.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*