ClubHouse Çin’in Radarına Takılarak Engellendi

 

Dünya genelinde çıktığı günden beri şöhret basamaklarını adım adım tırmanan sesli sosyal medya uygulaması Clubhouse, Çin yönetimi tarafından ilk engeliyle tanıştı.


Davetiyle üye olunan uygulama, sohbet odalarında insanların yazışmadan, konuşarak belli konular üzerinde iletişim kurmasına olanak sağlıyordu. Ülkede devlet kontrolüne izin vermediği için Twitter ve Facebook’a erişim yasağı olması platforma ilgiyi yükseltmişti.

Uygulamanın güvenlik seçenekleri arasında ses kayıtlarını tutmaması kullanıcılarda güven oluşturuyordu ve ülkede devlet sansürüne takılmadan haberleşmenin önemli bir alternatifi haline gelmişti.

Clubhouse Uygulaması ve Veri Güvenliği

Clubhouse kullanıcıları arasında popüler olan sohbet odalarında, “Uygur Türklerinin Durumu”, “Demokrasinin avantajları ve dezavantajları”, “Çin’in Hong Kong’daki politikaları” gibi ülkede sansür mekanizmasının devreye girdiği konular tartışılıyor.

Financial Times gazetesi ise Çin tarafından uygulamaya getirilen yasak öncesi Clubhouse davetiyelerinin internette 77 dolara kadar alıcı bulduğunu yazmıştı.

PLATFORMA AVRUPA’DAN GDPR DARBESİ


Öte yandan Clubhouse’in önüne çıkan engeller Çin ile sınırlı değil. Almanya’da da tüketici dernekleri platforma dava açmaya hazırlanıyor.

Dernekler, Clubhouse’un kişisel verilerin korunmasıyla ilgili Genel Veri Koruma Tüzüğünü (GDPR) ihlal ettiğini ve tüketiciyi koruyan yasaları çiğnediğini öne sürüyorlar.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*