Çinli Fidye Yazılımı Çetesi İfşa Edildi

 

Siber güvenlik şirketi Internet 2.0, geçtiğimiz günlerde, teknoloji girişimi olarak kendisini lanse eden ve birçok suçtan aranan Çinli bir siber fidye çetesini ortaya çıkarttığını açıkladı.


Siber güvenlik şirketi Internet 2.0’ın yayınladığı fotoğraftaki kişilerin, sıradan bir teknoloji start-up’ı çalışanları gibi durduğu , ancak bu kişilerin fidye yazılımı da dâhil olmak üzere 100’den fazla siber saldırının faili olmakla suçlanan, APT41 adında Çinli bir siber saldırı çetesinin üyeleri olduğu dile getirildi.

APT41 Çinli Hacker Grubu İfşa Edildi-Cemal Mete Hayırlı

Bahsi geçen fotoğrafı siber güvenlik şirketi Internet 2.0 keşfediyor ve yayınlıyor. Internet 2.0 yetkilileri, fotoğraftaki kişilerin 100’den fazla siber saldırının faili olmakla suçlanan Çinli bir siber fidye çetesinin üyeleri olduğunu öne sürüyor.

APT41 isimli çete ‘fidye yazılımı saldırıları‘ ile adını duyurmuş bir hacker grubu. Yani sistem şöyle çalışıyor: Çete üyesi hackerlar, finansal gücünün yüksek olduğunu bildiği şirketlerin bilişim sistemlerini veya datalarını ele geçiriyor. Sonra ise bilgilerin kontrolünü iade etmek için ise yüksek miktarlarda fidye talep ediyor.

FBI, APT41 fidye çetesini geçen Eylül ayında ABD, İngiltere, Avustralya ve Tayvan’da bir dizi saldırı düzenlemekten suçlamıştı. Kuruluş beş APT41 üyesinin yüzlerini gösteren bir ‘aranıyor’ (wanted) ilanı da yayımlamıştı.

Fidye Yazılımı Saldırıları Düzenleyen Birçok Hack Grubu Var


Dünya basınında yer alan haberlere göre, Çin merkezli bir siber fidye çetesi olan APT41, 2018’de Hong Kong’daki demokrasi yanlısı protestolar da dâhil olmak üzere Pekin adına casusluk faaliyetleri yürüttü.

Öte yanda benzer korsan grupların Rusya, eski Sovyet ülkeleri, Kuzey Kore, İran ve bazı Batı Afrika ülkelerinde de faaliyet yürütüyor. Batılı uzmanlar Kremlin’i Rus firmaları ve çıkarları hedef alınmadığı müddetçe benzeri gruplara göz yummakla suçluyor.

Fidye yazılım saldırılarından geçen sene elde edilen kazanç yaklaşık 350 milyon dolara ulaşmıştı. Kripto para uzmanı Chainanalysis, bu işle ilgilenen çetelerin geçen sene gelirlerini 3 kattan fazla artırdığını açıkladı. Güvenlik uzmanları korsanların önümüzdeki süreçte daha yoğun bir şekilde sağlık sektörünü hedef almalarından endişe ediyor.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*