Çin’in Üretimi Bilgisayar Kuantum Hızına Ulaştı

 

Çin’de üretilen kuantum bilgisayarı, dünyanın en etkili süper bilgisayarından bile 100 trilyon misli hızda hesap yapabiliyor.


Çin, rakiplerini kuantum programlamada bir hayli geride bırakarak oldukça önemli bir adım attı.  Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde görev alan araştırmacılar, ürettikleri bilgisayarın kuantum üstünlüğüne ulaştığını açıkladı.

Ekibin geliştirdiği cihazın, dünyadaki en etkili süper bilgisayara göre  neredeyse 100 trilyon katı hızda hesaplama yapabildiği belirtildi.

Google, 2019 yıında mevcut en hızlı süper bilgisayarların 10 bin yılda yapacağı işlemleri 200 saniyede yapabilen kuantum üstünlüğüne sahip bilgisayar yaptıklarını duyurmuştu. Ancak Şinhua Haber Ajansı’na göre, Çin’de geliştirilen cihaz Google’ın makinesinden 10 milyar kat daha hızlı işlem yapabilme kapasitesine sahip ve şu an rakibi olabilecek herhangi bir bilgisayar bulunmuyor.

Yaklaşık 40 yıl önce Richard Feynman tarafından kuramsal olarak ortaya atılan kuantum bilgisayarlar, geçtiğimiz yıl üretilebilmişti.

Konvansiyonel bilgisayarlardaki ikili kodlama sisteminde birimler 0 ve 1 ile ifade edilmekte. 0 ve 1’lerin dizilimi ise kodun oluşmasını sağlıyor.  Kubitler ise 0 ile 1 değerini almanın yanında her iki değeri de temsil edebiliyor.

Başka bir deyişle kuantum bilgisayarlar, dijital veriyi 1’ler ve 0’larla kodlayan geleneksel bitleri, kübit olarak da bilinen kuantum bitleriyle değiştirerek çalışıyorlar.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*