Çin’in Etnik Fişleme Yazılımı Farkedildi

 

Çinli elektronik izleme ekipmanları üreticisi Zhejiang Dahua teknoloji şirketinin, yüz tanıma teknolojisini destekleyen yapay zeka yazılımında, ırkçı bir yapay zeka kullanıldığı ve  Uygur Türklerini hedef alan etnik tanımlayıcı bir kod bulunduğu iddia edildi


South China Morning Post gazetesinde yer alan habere göre; Almanya’da yaşayan Serge Bazanski adlı yazılım güvenliği mühendisi, kişisel Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, şirketin elektronik izleme ekipmanlarını destekleyecek yazılımlar üretilmesi için, internete yüklediği açık kaynaklı yazılım geliştirme paketi içinde ‘Ulus Tipi: Uygur‘ ibaresinin olduğu kod satırları bulunduğunu ileri sürdü.

Bazanski, ekran görüntüsünü paylaştığı kod satırlarında ‘Ulus Tipi’ adı altında bir tanımlayıcı kategori tarif edildiğini, yazılımın bu kategori altında, ‘bilinmeyen, Uygur, diğerleri ve tanımlanamayan‘ seçenekleri arasında belirleme yapmak üzere tasarlandığını belirtti.

“Etnik Tanımlayıcı Bir Kod Öylesine Konamaz”


Söz konusu tanımlama işlevinin yazılıma konulmasının tesadüf olamayacağına işaret eden Bazanski, “Genelde şirketler bu yazılım geliştirme paketlerini sunduklarında bunlar taşa yazılmış gibidir. Bir şeyi yanlışlıkla veya öylesine koymuş olamazsınız” ifadesini kullandı.

Kodun ortaya çıkarılıp, ifşa edilmesinin ardından Dahua adlı teknoloji şirketi, internette Github platformuna ve kendi web sitesine yüklediği yazılım geliştirme kodlarını silerek, etnik tanımlamanın çıkarıldığı haliyle yeniden yükledi. Temizleme işleminin yapılmasının ardından konuyla ilgili şirketten yapılan açıklamada ‘şirketin etnik odaklı tanımlama işlevi içeren herhangi bir ürün satmadığı’ ifade edildi. ”O zaman temizleme işlemi neden yapıldı” sorusu ise yanıtsız kaldı.

”Bu yazılımlar Etnik Fişleme İçin Kullanılabilir”


Haberde görüşlerine yer verilen İsrailli siber güvenlik araştırmacısı Ran Locar, bir kök kod niteliğindeki bu şablonun başka tanımlamalar eklenerek geliştirilebileceğine dikkati çekerek, bu yazılımlar ile desteklenen izleme ekipmanlarının, etnik fişleme için kullanılabileceği uyarısında bulundu.

Sorunun etik boyutuna vurgu yapan Locar, “Eğer ‘Uygur’ yerine ‘Yahudi’ veya ‘Arap’ ibaresi olsaydı, çoktan ortalık ayağa kalkardı” ifadesini kullandı.

”ABD’nin Yaptırım Kararı Aldığı Şirketler Arasındaydı”


Zhejiang Dahua adındaki teknoloji şirketi, ABD hükümetinin Uygurlara yönelik kitlesel takip uygulamaları ve hak ihlallerinde rolü olduğu gerekçesiyle 20 Temmuz’da yaptırım uygulama kararı aldığı yapay zeka ve izleme teknolojisi alanında faaliyet yürüten 11 Çin şirketi arasında yer almıştı.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*