Çin’den Tekelleşme Karşıtı Yasa Geliyor

 

Çin hükümeti, ülkedeki teknoloji devlerinin gücünü sınırlamak ve tekelleşmeyi engellemek amacıyla harekete geçti. Özellikle e-ticaret şirketlerinin tekelini kırmayı amaçlayan düzenleme, Pekin’in, ipleri eline alan dijital platformların nüfuzunu giderek artırmasından duyduğu rahatsızlığı yansıtıyor.


Bloomberg haber ajansı, geçen hafta itibarıyla toplam piyasa değeri 2 trilyon doların üzerinde olan Alibaba, Ant Group ve Tencent’in değerinin, Çin’de tamamı devlete ait olan Bank of China’nın değerinden fazla olduğunu dile getirdi ve yeni bir yasa tasarısı hazırladı.

Tasarının, Çin’de internet üzerinden en fazla satışın yapıldığı 11 Kasım Bekarlar Günü’nden  hemen önce açıklanmasıyla da teknoloji hisseleri değeri hızla düşüşe geçti.

Düşüş bugün de devam ediyor ve Alibaba, JD.com, Tencent, Xiaomi ile Meituan’ın hisselerinin toplam değeri 200 milyar dolardan zarar etmiş durumda.

Yasa Tasarısı Tekelleşmeyi Önlemeye Çalışıyor


Piyasa Düzenleme Kurulu (SAMR) tarafından hazırlanan 22 sayfalık taslak, teknoloji sektöründe rekabet karşıtı uygulamaları tanımlamaya yönelik ilk girişim olarak değerlendiriliyor.

Yeni kurallar, şirketlerin hassas tüketici bilgilerini paylaşarak veri madenciliği pazarı oluşturmasını ve küçük rakipleri ortadan kaldırmak için iş birliği yapılmasını önlemeyi amaçlıyor.

Taslakta yer alan yeni düzenlemelerle, büyük şirketlerin küçük işletmeleri kendileriyle özel anlaşmalar yapmaya zorlamasının da önüne geçilmesi hedefleniyor ve en büyük hedef Alibaba Group. Alibaba, küçük şirketler ve rakipleri tarafından ezici üstünlük kurmakla suçlanıyordu.

SAMR bu hususta, ay sonuna kadar tekelin önlenmesine yönelik düzenlemeleri ele alan yasa tasarısı ile ilgili kamuoyundan görüş bildirmesini istedi.

Alibaba ve JD.com E-ticaret Pazarının Üçte İkisine Sahip


Alibaba ve JD.com Çin’de perakende piyasasındaki hakimiyetiyle göze çarpıyor. İki şirket ülkedeki e-ticaretin yaklaşık üçte ikisini elinde bulunduruyor.

Eylül ayında açıklanan kullanıcı istatistiklerine göre, Alibaba’nın Eylül itibariyle aktif mobil kullanıcı sayısı 881 milyona ulaşmış durumda. Çin’in nüfusu ise güncel verilere göre yaklaşık 1 milyar 400 milyon kişi.

Geçtiğimiz günlerde, dünyanın en büyük halka arzını gerçekleştirmeye hazırlanan ve % 33’ü Alibaba’ya ait olan Ant Group, halka arz kararını ertelediğini açıklamıştı.

Ant Group bu kararını, düzenleyici kurumların, ”internet üzerinden kredi sağlayan şirketlerin artan gücünün mali sisteme olası etkileri konusunda” kaygılarını bildirmesinden sonra almıştı.

Çin’in en büyük dijital ödeme sistemi olan Alipay’i de çatısı altında bulunduran Ant Group, yaklaşık 1,3 milyar kullanıcıya sahip. Dünyanın en büyük oyun şirketi unvanına sahip Tencent’in de, Alipay’e rakip bir ödeme sistemi bulunuyor.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*