Çin Yapay Zeka Okulu Kuruyor

Çin devlet desteği olan bir operayon ile, her yıl binlerce yapay zeka uzmanı yetiştirecek yeni bir okul kurmaya hazırlanıyor.


Dünyanın yeni süper gücünü belirleyecek olan yapay zeka teknolojileri, ülkeleri rekabet konusunda birbirleri ile yarıştırmaya devam ediyor . Çin, ABD, Rusya ve hatta Avrupa Birliği bu alanda sert hamleler yapmaya çekinmiyorlar.

Çin’den gelen yeni bir gelişme ise Çin’in yapay zeka konusunda lider olmak konusunda ne kadar ciddi olduğunu ortaya koydu. Çin devlet destekli bir operasyon ile, Google’ın Çin’deki eski yöneticisi Kai-Fu Lee liderliğinde, her yıl binlerce yapay zeka uzmanı yetiştirecek yeni bir okul kurmaya hazırlanıyor.

Böylece, dünyada altın değerinde olan ve mezun olur olmaz dev ücretlerle çalışmaya başlayan yapay zeka uzmanlarından her yıl binlercesine kavuşacak olan Çin’in kısa sürede bir yapay zeka uzmanı ordusuna sahip olacağı düşünülüyor.

Bildiğiniz gibi, insanları Mars’a götürme çalışmaları yürüten Elon Musk, yapay zeka’nın nükleer silahlardan daha tehlikeli olduğuna dair bir açıklama yapmıştı. Elon Musk, konuyla ilgili ise yapay zeka geliştirme çalışmalarının denetim altına alınması gerektiğini yeniden vurguladı.

Yakın bir zamanda Çin’in hayata geçireceği proje kapsamında ise, bu okulda ders vermeleri için batılı yapay zeka uzmanlarına da oldukça yüksek meblağlarda maaşlar ödenmesi planlanıyor.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*