Çin UFO İhbarlarına Çözümü Yapay Zekada Buldu

Space junk orbiting around earth - Conceptual of pollution around our planet (Texture map for 3d furnished by NASA - http://visibleearth.nasa.gov/)

 

UFO görüldüğüne dair ihbarların artışıyla alarma geçen Çin Halk Cumhuriyeti, tanımlanamayan uçan nesnelerin tespit ve takibi için yapay zekadan yararlanacaklarını açıkladı.


South China Morning Post’un Çin Hava Kuvvetleri Erken Uyarı Akademisi’nden Chen Li’ye dayandırdığı haberine göre; Çinli yetkililer, UFO ile ilgili son yıllarda askeri personelden ve sivillerden gelen çok sayıda ihbarın altından kalkamıyorlar.
Çin Artan UFO İhbarlarına Çözümü Yapay Zekada Buldu
Son zamanlarda tanımlanamayan uçan nesnelere (UFO) dair ortaya çıkan birçok görüntü ve ihbar bulunmakta. Özellikle ABD’de UFO gördüğüne dair iddialarda bulunan insanların yanı sıra, Pentagon da bu cisimlerin bulunduğu iddia edilen görüntüler yayınladı. Ancak UFO ihbarlarında artış yaşayan tek ülke ABD değil.

Son birkaç yıldır Çin’de insanların UFO gördüklerine dair verdikleri ihbarların sayısı arttı. Askeri görevliler ve sivillerden gelen UFO ihbarlarına yetişemeyen devlet görevlileri, bu kadar ihbara yetişmekte sıkıntı çektiklerini ve sorunun çözümü için yapay zekaya başvuracaklarını açıkladı.

Çin Hava Kuvvetleri Erken Uyarı Akademisi’nden Chen Li, 2019 yılında yazdığı raporda “Son yıllarda tanımlanamayan hava olaylarının sıkça meydana gelmesi, ülkemizin hava savunması güvenliği için ciddi zorluklar yaratıyor” ifadelerini kullanmıştı.

Chen, yaptığı açıklamalarda kurumun sorunu çözmek için yapay zekaya güvendiğini ve bu güvenin arttığını belirtmişti. Bunun nedeni olarak ise yapay zekanın “kalıpların dışında düşünebilmesi” gösterildi.

Çin Süper Veri Merkezi Kuruyor

UFO Tespiti Yapay Zeka Tarafından Nasıl Gerçekleştirilecek?


İnsan beyninin ötesinde bir hıza ve işlem yeteneğine sahip olan yapay zekanın, UFO’ların tespiti için nasıl bir şekilde çalışacağı açıklandı. Basınla paylaşılan bilgilere göre yapay zekanın çalışma mantığı şu şekilde olacak:

  1. Çin’in Halk Kurtuluş Ordusu, askeri radar istasyonlarından, hava kuvvetleri pilotlarından, polis karakollarından ve gözlemevlerinden büyük miktarlarda veri toplayacak.
  2. Toplanan veri işlenecek ve bölgesel ordu tarafından ulusal veritabanına aktarılacak.
  3. Veritabanında biçim, görünüm, davranış, materyal, radyoaktivite ve benzeri unsurlara göre analiz edilen veriler; yapay zeka aracılığıyla anlamlı hale getirilecek.
  4. Sistem, görevliler tarafından ne olduğu tespit edilemeyen nesnelerin kökenini anlamak için; nesnenin siyasi ya da askeri olaylar, meteoroloji uydusu bilgi akışı ya da doğa olayları sırasında ortaya çıkıp çıkmadığını değerlendirip veriler arasında köprüler oluşturacaklar.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*