Çin Tam Otonom İlk Sürücüsüz Aracı Tanıttı

 

Çin’in Shenzhen kentinde test edilen ‘robot taksiler’ insanlı şoför desteği olmadan, tam otonom bir şekilde yollara çıkan ilk sürücüsüz aracın test sürüşlerini başarıyla tamamladı


Tam otonom araçlar için dünyanın dört bir yanında pek çok proje yürütülmekte.

Çin merkezli AutoX adlı şirket bu projeyi hayata geçirerek büyük bir adım attı.

Daha önce ABD’nin önde gelen eğitim kurumlarından Princeton Üniversitesi’nde ders veren Xiao, AutoX’i 2016 yılında kurmuştu.

CNN International’da yer alan habere göre, AutoX isimli firma Shenzhen  kentinde test ettiği araçlarda tam otonom sürücüsüz aracı kullanıma sundu.

Çin merkezli e-ticaret platformu  Alibaba’nın destek verdiği şirketten konu ile yapılan açıklamada; AutoX’in ülkede bunu başaran ilk firma olduğu bilgisinin altı çizildi.
Daha önce yapılan testlerde olası bir aksilikte müdahale edilebilmesi için araçların içerisinde şoföre yer veriliyor ya da uzaktan müdahale etmek için bir sistem kullanılıyordu.

AutoX insan müdahalesinin sıfıra indirildiği, tamamen otonom sistemini, Çin’in Shenzhen kentinde 25 aracında test etti.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan AutoX CEO’su Jianxiong Xiao uzun süren bir çalışmanın ardından insan etkisini tamamen devreden çıkaracak yetkinliğe ulaştıklarını belirtti.

Testlerin başarı ile gerçekleştirildiğinin altını çizen Xiao hislerini “Bu bir rüya” sözleri ile özetledi.

Deneme sürüşlerine ait görüntülerde otonom robot taksilerin insan desteği olmadan yayalara yol verdiği, u dönüşü yaptığı ve trafikteki anlık değişikliklere zamanında gerekli refleksi gösterdiği görülüyor.

Xiao gerekli izinlerin alınarak bu araçların 2 ila 3 yıl içinde kullanıcıların hizmetine sunulmasını umduğunu belirtiyor.
 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*