Çin Süper Veri Merkezi Kuruyor

 

Çin, Wenchang eyaletinde uzaydan elde edilen verileri analiz etmek amacıyla, en geç yıl sonuna kadar 3 milyar dolarlık bir süper veri merkezi inşa edeceğini duyurdu.


Devlet destekli Hainan Daily gazetesinin haberinde bildirdiği üzere, kurulacak olan süper veri merkezi, 2022 yılından başlayarak havacılık ve denizcilik sektörleri de dahil olmak üzere çeşitli endüstriler için büyük veri hizmetleri sağlayacak.

Çinli Fidye Yazılımı Çetesi İfşa Edildi

Bununla birlikte Çin, gelecek 10 yıl içinde yüksek hızlı internetten, kömür sevkiyatlarının izlenmesine kadar çeşitli hizmetler sunabilen devasa ticari uydu takımyıldızları inşa etmeyi planlıyor.

Çin Süper Veri Merkezi Kuruyor

Ayrıca uydu fırlatma talebini karşılamak için Çin’in  daha fazla fırlatma sahası ve daha  büyük roketler inşa etmesi gerekecek. Çin’in şu anda üçü iç kısımda ve biri Hainan eyaletindeki Wenchang’da olmak üzere dört fırlatma tesisi bulunuyor.

Yeni Uydu Fırlatma Merkezi İnşa Ediliyor


Öte yandan Çin geçen hafta Cıciang eyaletinin Ningbo kentinde yaklaşık 3,2 milyar dolara ticari amaçlı yeni uydu fırlatma merkezi inşa edildiğini duyurmuştu.

Çin’de geçen yıl 39, bu yıl ise Mars görevi dahil 40’dan fazla uydu fırlatma işlemi yapıldı. Ülkede gelecek birkaç yıl içinde binden fazla uydunun alçak yörüngeye fırlatılacağı tahmin ediliyor.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*