Çin Kritik Veri Transferlerine Ağırlık Veriyor

 

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, kritik veri transferi yapan teknoloji şirketlerine yönelik veri güvenliği prosedürlerini ağırlaştırıyor.


Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı (MIIT) tarafından Cuma günü yapılan açıklamada, büyük teknoloji şirketlerinin “kritik verileri” ihraç etme yönetimini ve veri güvenliği risk değerlendirmelerini hızlandırmaları gerektiği belirtildi.

Çin ve Yasallaşan Veri Hırsızlığı Boyutları

Bir sivil toplum kuruluşu olan China Internet Society of China, Çin’in Veri Güvenliği Yasasının uygulanmasını ele almak için Alibaba ve Fintech iştiraki Ant Group, Tencent, ByteDance, Meituan, Baidu ve diğerlerinden temsilcilerle bir araya geldi.

Çin, veri güvenliği ve kullanıcı gizliliğine yönelik politikasını yeniliyor. Eylül ayında, “kritik verileri” işleyen şirketlerin risk değerlendirmeleri yapmasını ve yetkililere rapor sunmasını gerektiren Veri Güvenliği Yasasını uygulamaya alınacak. Ayrıca, Çin’in ulusal güvenliğini etkileyen verileri işleyen kuruluşlar, yıllık incelemelere sunmak için de çağrılıyor.

Kaynak: Techİnside

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*