Çin Dijital Parası Testi Geçemedi

 

Çin tarafından test amaçlı yürürlüğe konulan Dijital Yuan kullanıcı deneyim testini geçemedi


Hızla hayatımıza giren yeni finansal teknolojiler, günümüz de kullanımı giderek artan dijital para birimlerinin de çeşitlenmesine neden olmuştu. Bu konuda en hızlı reaksiyon alan ülkelerden birisi ise tartışmasız Çin olmuştu.

Dijital Yuan para birimini geliştiren Shenzhen şehri ve Çin Merkez Bankası, Ekim ayının başlarında bir çekiliş başlatarak yaklaşık 1.5 milyon dolar değerindeki 20 milyon Yuan’ı halka dağıtmış, toplamda 200 dijital yuan’lık (30 dolar) pay için iki milyon kişinin başvurduğu bildirilmişti. Çin’in test aşamasındaki merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) dağıtım işlemi gerçekleştirildikten sonra kullanıcı deneyim testi başlatılmıştı. İngiliz haber ajansı Reuters tarafından paylaşılan bilgiler ise, Dijital Yuan’ın ilk kullanıcılarının Dijital Yuan’dan pek de memnun kalmadığını gösteriyor.

Hatta bazı kullanıcılar, herhangi bir çekiliş veya kullanıma teşvik olmadığı sürece yeniden Dijital Yuan kullanmayacağını belirtmişler. Uzman görüşlerine göre ise Çin Merkez Bankası, bu dijital paranın kullanımının benimsenmesi için teşvikler sunmak zorunda kalabilir. PwC China’da kıdemli bir ekonomist, Dijital Yuan kullanımını teşvik etmek için yeni teşvikler sunmanın beklenen ivmeyi yakalayabilmek adına oldukça önemli olduğunu dile getiriyor. Shenzen’de 3 binden fazla mağaza, Dijital Yuan’ların kullanımı için ödeme teknolojilerini yaygınlaştırsa da, Reuters’a göre dijital para biriminin ilk kullanıcıları; merkez bankasının Alipay gibi mevcut ödeme uygulamalarını geçmeyi istemesi durumunda, yapacak daha çok şeyi olduğunu düşünüyor.

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*