Çin Biden Hükümetini Hedef Alıyor

 

ABD’li üst düzey bir istihbarat yetkilisi, Çin’in ABD yönetimini devralacak olan Joe Biden yönetimi ile müttefiklerini hedef alan etki operasyonlarını artırdığını söyledi.


Ulusal Karşı İstihbarat ve Güvenlik Merkezi (NSCS) Başkanı William Evanina, Aspen Enstitüsü tarafından düzenlenen çevrimiçi bir etkinlikte, “Artık sadece seçimle iş başına gelen yeni yönetim değil, bu insanların yanında hareket edenlere de ülke çapında oyun oynandığını görüyoruz.” dedi.

Evanina, Çin’in etki operasyonunun neleri kapsadığı konusunda ayrıntı vermezken başka bir ABD istihbarat yetkilisi, CyberScoop’a yaptığı açıklamada bahsi geçen operasyonun istihbarat toplamayı ve ABD politikasını şekillendirme çabalarını kapsadığını söyledi. Evanina, Çin’in Joe Biden’in seçildiği 3 Kasım tarihinden bu yana başkanın danışmanlarına odaklanan etki operasyonlarını artırdığını söyledi.

Çin’in daha önceki etki operasyonu, devlet kontrolündeki medya kuruluşlarının genişletilmesi ve yerel ABD izleyicisine ulaşmanın diğer yollarını içeriyordu. Altı yıldan fazla bir süredir NCSC’nin başında bulunan Evanina, yeni gelen Biden yönetimi yetkililerine konuyla ilgili olarak bir brifing vereceğini söyledi.

FBI ve CISA da Hackerlar ile İlgili Uyarıda Bulundu


Evanina’nın değerlendirmeleri, FBI ve ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı’nın (CISA) devlet destekli hackerların düşünce kuruluşlarını hedef aldığına dair yaptığı bir uyarının akabinde gerçekleşti.

Biden’in ulusal güvenlik ve dış politika danışmanlarının çoğu, gelecekteki ABD hükümeti politikası hakkında ipuçları alabilecek düşünce kuruluşlarından geliyor.

Tavsiye niteliğindeki rapor, operasyonun arkasında hangi ülke olduğuna dair bir bilgiyi içermiyor.

Ancak, Google’a göre, Çin devletine bağlı bilgisayar korsanları daha önce Biden’ın kampanya ekibine yönelik başarısızlıkla sonuçlanan bir şifre dolandırıcılığı operasyonu düzenlemişti.

Çin Ordusuna Bağlı 1000’den Fazla Araştırmacı Sınır Dışı Edildi


Atlantik Konseyi’nin Dijital Adli Araştırma Laboratuvarı Direktörü Graham Brookie, yeni gelen Biden yönetimindeki üst düzey yetkililerin, kötü niyetli siber faaliyetlerin ve etki operasyonlarının hâlihazırda hedef olduklarını ve olmaya devam edeceklerini söyledi.

Aspen Enstitüsü’nün gerçekleştirdiği etkinlikte, ulusal güvenlikten sorumlu başsavcı yardımcısı John Demers, 2018’de Adalet Bakanlığı’nın başlattığı girişimin bir sonucu olarak, Çin ordusuna bağlı 1000’den fazla araştırmacının ABD’nin sınır dışı etmesi ve diğer nedenlerle ülkeyi terk ettiğini söyledi.

Demers, yapmaya çalıştıkları şeyin sadece o kişiyi tutuklamak değil, aynı zamanda daha geniş kapsamlı bir operasyonu sekteye uğratmak olduğunu da ifade etti.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*