Çin 18 Yaş Altı Çocukların Oyun Süresini 1 Saat Olarak Belirledi

 

Çin, video oyunlarının düzenleyicisi olan kurum tarafından getirilen yasakla, 18 yaşın altındaki çocukların bilgisayar oyunu oynama süresini yalnızca 1 saatle kısıtladı.


İlginç kararlarıyla ve uygulamalarıyla sıkça gündeme gelen Çin, yine oldukça tuhaf bir karara imza attı. Çin’de video oyunlarının düzenleyicisi olan kurum tarafından getirilen yasakla, 18 yaşın altındaki çocukların yalnızca hafta sonları 1 saat olmak kaydıyla oyun oynamasına izin verilecek.

BBC’nin haberine göre, çocuklar 20.00 ile 21.00 arasında oyun oynayabilecek, bunun dışındaki saatlerde ise video oyun şirketlerine verilen direktifler doğrultusunda çeşitli kontrol işlemleri uygun bir şekilde yapılarak çocukların girişleri engellenecek. Çin devletine ait başka bir medya kuruluşunda ise oyunlar “manevi uyuşturucu” olarak ifade edildi.

Daha önceki kurallara göre çocuklar online oyunları hafta içi 90 dakika, hafta sonları ise 3 saat oynayabiliyordu. Kısıtlamadan yaklaşık 1 ay öncesinde devlet destekli bir basın kuruluşu olan Economic Information Daily tarafından da Çin’deki birçok gencin oyun bağımlısı olduğu ve bunun olumsuz etkiler yarattığına dair makaleler yayınlanmıştı.

Bu yasakların açıklanmasından hemen sonra Çin merkezli oyun şirketlerinin hisselerinde büyük düşüşler meydana geldi. Tencent gibi firmalar mecburen daha 1 ay öncesinden yani Temmuz ayında çocukların 22.00 ila 08.00 arasında oyun oynayamaması için yüz tanıma özelliğini getirmek durumunda kalmıştı. Yine de çocukların ve gençlerin oyun oynamak için de bu sefer sıkça ailelerinin kimliklerini kullanmaya başladığı biliniyor.

Dünyada bazı şeyleri engellemenin en iyi yolunun kısıtlama olmadığının halen anlaşılamadığını görüyoruz bu örnekte. İstenildiği kadar yasaklansın, eğer çocuklara makul ölçüde oynamaya izin verilip fazlasının zarar olmadığı anlatılmadığı sürece bir yolunu bulup oynamaya devam edeceklerdir. Burada zararlı olan şeyin teknoloji veya oyunlar değil, bağımlılık olduğu anlatılmalı. Ancak o zaman bazı sorunların üstesinden gelinebilir.

Kaynak: Technopat
Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*