Çin 14 Yaş Altı Çocukların İnternet Kullanımına Kısıtlama Getirdi

 

Çin, internet bağımlılığı ile mücadele için yeni adımlar atıyor. Video uygulaması TikTok’un Çin versiyonu Douyin’in kullanımına çocuklar için süre kısıtlaması getirildi.


Genç yaşta bireylerin internet kullanımının aza indirmek için çabalayan Çin hükümeti yürürlüğe soktuğu pek çok yasa ile uygulamalar üzerinde baskı kurmaya devam ediyor. Çin’de alınan yeni karara göre, video uygulaması TikTok‘un Çin versiyonu Douyin‘e süre kısıtlaması getirildi.

Geçtiğimiz günler içerisinde çevrimiçi oyunda vakit geçiren 18 yaş altı kullanıcılar için yeni kısıtlamalar getirmeye karar veren ülke, çeşitli uygulamalara da kimlik doğrulama şartı getirdi. Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamalara bakıldığında “kimliği doğrulanmış 14 yaşın altındaki” çocuklar, Douyin’de yalnızca 40 dakika zaman geçirebilecek. Çocuklar uygulamaya 6.00 ile 22.00 saatleri arasında erişebilecek. Elbette ki tüm kısıtlamalar bunlarla da kalmıyor. Sınırlamalardan etkilenen kullanıcılar bu saatler içerisinde yalnızca 40 dakika kadar uygulamada kalabilecekler. yani 14 yaşın altında olan kullanıcılar sabah 6 akşam 22 arasında 40 dakika TikTok’ta vakit geçirebilecekler.

Son olarak ise TikTok platformunun gençlik sürümüne yeni içerikler ilave edilecek. Bu içerikler; deneyler, sergiler, tarihi bilgiler ve ülke manzaraları olarak planlanacak. Kurallar, gerçek adı doğrulanmış kullanıcılar için geçerli olacak.

Bu yüzden, Douyin’in sahibi ByteDance şirketi, ebeveynlerin çocuklarına gerçek adla kimlik doğrulama süreçlerini tamamlamaları konusunda yardımcı olmalarını istedi.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*