Chrome’da Tehlikeli Açık Bulundu

Okuyucularımızın dikkatine ! Windows, Mac veya Linux bilgisayarınızda Google Chrome web tarayıcısını kullanıyorsanız, Google Chrome’u en son sürüme güncellemenizi öneririz.


Google, hedeflenen bilgisayarları ele geçirmek için saldırganlar tarafından istismar edilen 2 adet sıfır gün (zeroday) güvenlik açığı dahil olmak üzere, yüksek önem derecesine sahip birkaç güvenlik açığını düzeltmek için Chrome 86.0.4240.198 sürümünü yayınladı.

CVE-2020-16013 ve CVE-2020-16017 olarak izlenen aktif olarak istismar edilen zafiyetler anonim kaynaklar tarafından keşfedildi ve Google’a bildirildi. Google açıkları kabul etti ancak fazla detay vermekten kaçındı.

Sıfır Gün Açığı olarak adlandırılan bu güvenlik zafiyeti, bir yazılım üzerindeki açığın fark edilmesi ve bu açığın ortaya çıkmasından sonra internet korsanlarının açık olabilmesi muhtemel platformlara saldırılar düzenlemesidir. Sıfır Gün Açığı ile meydana gelen açık internet korsanları çevresinde bir kere yayıldığında, açık giderilene kadar tüm korsanlar bu açıktan faydalanacak ve bu açıktan etkilenebilecek kişileri hedef alacaktır.

Geçen hafta Google Chrome, Windows ve Apple’ın iOS ve macOS’unu hedefleyen, aktif bir sıfır gün açığını açıklamıştı. Yeni açıkların, geçen haftaki açıklarla ilgili olup olmadığı şuan için belli değil.

Kullanıcıların, bu iki açığı kapatmak için Google Chrome’u son sürümüne güncellemeleri gerekmektedir.

Not: Güncelleme yapabilmek için web tarayıcı üzerinden “Google Chrome > Hakkında > Yardım” adresine giderek güncelleştirme işlemini uygulaması önerilmektedir.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*