Careware: Tarihte Göze Çarpan Faydalı 5 Bilgisayar Virüsü

 

Sibernetik bir dönemde yaşadığımız bu günlerde, bilgisayar virüsleri ve solucanlarının araştırma projesi veya eşek şakası olduğu dönemleri hatırlamak artık oldukça zor. Eski zamanlarda zararlı yazılım yazmanın parayla ilgili bir şey olmaması gibi virüs yazan herkes de kötü değildi. Bu nedenle bazı programcılar “faydalı” virüsler yazmanın yollarını keşfettiler veya yazılımlarının negatif etkilerini azaltmaya özen gösterdiler. Bir kaç sıra dışı örnekte ise virüsler bilgisayarı zararlı yazılımlardan temizliyor veya sistem kaynaklarını optimize ediyordu. Bu yazımızda, geçmişte kalan “faydalı virüsler” (careware) içinden en çok dikkat çeken 5 tanesini ele aldık.

5. The Creeper (1971)


Windows PC 'virus' that targeted India's military services before is back  and now its attacking Macs, Android phones - Times of India

Tarihte bilinen ilk bilgisayar virüsü aslında gerçekte bir akademik araştırmaydı ve tahmin edebileceğiniz gibi zararsızdı. Creeper adındaki bu virüs 1971 yılında ABD Savunma Bakanlığının Gelişmiş Savunma Araştırmaları Projesi Ajansı’nın bir çalışanı tarafından yazıldı. Bu ilkel solucan kendisini ağdaki diğer bilgisayarlara kopyalayarak ekranlarında “BENİM ADIM CREEPER: EĞER BECEREBİLİRSEN BENİ YAKALA.” diye bir mesaj görüntülüyordu. Creeper eğer bulaştığı bilgisayarda bir kopyasına rastlarsa hemen başka bir bilgisayara sıçrıyordu. Bilgisayarın sistemlerine hiç bir zarar vermiyordu.

4. Stoned (1988)


Virus & Spyware | Intelinet Systems

Stoned eğlence amacıyla yazılmış bir virüstü ve temel amacı kullanıcıya  bir mesaj vermekti. İlk olarak 1988 yılında Yeni Zellanda’da fark edildi. Stoned bir boot virüsüydü ve çalıştırılabilir programlar yerine floppy disklerin boot sektörüne yerleşiyordu. Creeper gibi bilgisayara zarar vermiyordu. Sadece bilgisayar açılırken ekrana “Bilgisayarınız taşlaştı” diye bir mesaj getiriyordu. Bazı örnekleri ise “Marihuana Yasallaşsın” gibi daha belirgin mesajlar içeriyordu. Görünüşe göre bu mesaj ancak 2013 yılında ABD’de istenen yere ulaşabildi.

3. HPS (1997)


Can Macs Get Viruses?

HPS olarak adlandırılan bu “eşek şakası” virüsü özel olarak Windows 98 için yazıldı ancak bu işletim sistemi piyasaya sürülmeden aylar önce etrafa yayıldı. Bu virüs ile ilgili tuhaf olan şeylerden bir sadece Cumartesi günleri aktif olması ve aktif olduğunda sıkıştırılmamış bitmap grafik nesnelerini terse çevirmesiydi. Genellikle Windows başlangıç ve bitiş imajları aynalanmış olarak görüntüleniyordu.

2. The Cruncher (1993)


What Is a Computer Virus? How to Spot and Avoid Viruses

The Cruncher doksanların tipik kalıcı dosya virüslerindendi. Bulaştığı çalıştırılabilir dosyaları kullandığı bir algoritma ile sıkıştırarak (daha sonar popular DIET uygulaması tarafından çalındı) tamamen işlevsel halde ama daha ufak bir dosya haline getiriyordu. Böylece bilgisayarın diskinde yer açılmasını sağlıyordu.

1.  Welchia aka Nachi (2003)


Virüslü laptop 1.2 milyon dolara satılıyor | Teknoloji Haberleri - DH

The Welchia virüsü “en faydalı solucan” yarışının en güçlü adayı. 2003 yılında kişisel güvenlik duvarı ve sürekli yazılım güncellemeleri yaygın değilken sadece ağa bağlanmak bir bilgisayara virüs bulaşması için yeterliydi. Windows’un ağ ilişkili bileşenlerindeki çok sayıda güvenlik açığı ve çeşitli ağ solucanlarından kaynaklanıyordu. Bu türdeki en yaygın zararlı yazılım, bazı kurumların ağlarını felç eden Lovesan veya Blaster adıyla bilinen programdı. Welchia bilgisayara bulaşmak için aynı güvenlik açıklarını kullanmasına rağmen ondan sonraki eylemleri biraz alışılmadık. Eğer işlemcinin hafızasında Blaster virüsü varsa Welciha geldikten sonar çalışması duruyor ve zararlı yazılım diskten tamamen siliniyor. Welchia’nın merhamet misyonu bununla da sınırlı kalmıyor. Zararlı yazılımı temizledikten sonra eğer sistemi bu güvenlik açıklarına karşı yamamak için varsa güncellemeleri yüklüyor. Eğer bulunmuyorsa o zaman üreticinin sayfasından gerekli güncellemeleri yüklüyor. Welchia tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra kendisini yok ediyordu.

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*