BtcTurk Kullanıcı Verilerine Saldırı Düzenlendi

 

Son zamanlarda görünürlüğü artan ve kullanıcı sayıları yükselişe geçen kripto para borsaları, siber saldırganların hedefi olmaya devam ediyor.


Bu kez kullanıcı verileri bir hacker forumunda satışa çıkarılan yerli kripto para borsası BtcTurk siber saldırganların hedefindeydi.

Çalıntı Kredi Kartı Pazarı Swarmshop Hacklendi

Siber saldırganların bir hacker forumunda paylaştığı ilanda, BtcTurk Pro hesaplarının bulunduğu veri tabanı satışa çıkarıldı. Kullanıcılarının ad-soyad, e-posta, doğum tarihi, telefon numarası, açık adresi, IP adresi sızan kişisel bilgiler arasında yer alırken, ilanda Selfie ID’lerin de bulunduğuna dikkat çekildi.

Selfie ID, Borsaya Kayıt Olmak İçin İstenen Belgelerden Birisi


Selfie ID, birçok kripto para borsasının KYC (Know Your Customer) kapsamında kimlik doğrulamak için aldığı bir önlem. Kullanıcıdan bir borsaya kayıt olurken, kimlik, pasaport ya da ehliyetinin arkası ve önü görülecek şekilde iki selfie çekmesi ve sisteme yüklemesi isteniyor.

Son zamanlarda diğer kripto para borsalarından da Selfie ID’ler sızdırılmıştı. Selfie ID; aynı zamanda GRE, TOEFL gibi uluslararası sınavlara girerken de sisteme kayıt için istenen belgelerden.

Hacker Forumunda Satışa Çıkarılan BtcTurk Verileri 2019 Yılına Ait


Hacker forumunda verileri satışa çıkarmak isteyen siber saldırgan, ilanda sızdırılan verilerin 2019 yılına ait olduğunu belirtiyor. Alımla ilgilenen aktörlerin ise kendisiyle iletişime geçmesini istiyor.

BtcTurk yetkilileri, olayla ilgili incelemenin devam ettiğini verilerin başka borsadan çalınması da dahil her olasılığı değerlendirdiklerini belirtti. Veri sızıntısından kaç kişinin etkilendiğine dair ise henüz net bir bilgi paylaşılmadı.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*