Boston Dynamics: Yeni Hedef Kuş Robotlar

Ürettiği robot köpek modelleri ile tanınan Boston Dynamics, şimdi de kuş robotlarıyla lojistik sektörüne adım atıyor.

Boston Dynamics’in yeni CEO’su Robert Playter, birçok etkileyici robot üretmesine ve bunları ticari olarak satışa sunmasına rağmen, şirketin hangi sektörde ilerleyeceğini bilmediğini söyledi. Playter “Dikey hedeflerimizin tam olarak ne olacağından emin değildik” dedi ve şu ana kadar 75 bin dolarlık  robot köpeklerden 260’ının satıldığını ekledi.

Endüstriyel bir araç olduğu düşünülürse bu aslında hayli ekonomik. Fakat çok agresif davrandık, bunu üretmenin ekonomik bir yolunu bulmaya çalışırken çok para harcadık ve şu anda maliyetleri daha da düşürmenin yolları üzerinde çalışıyoruz.”

Playter, pandemiden kaynaklı insan iş günü kaybına alternatif bir çözüm arayışı sonrası çözümün robotlara yönelmesiyle sonuçlandığını söylüyor. Görünüşe göre Boston Dynamics, hastaların uzaktan izlenmesi ve Spot’la yapılacak otomatik dezenfeksiyon için işbirliği talepleri aldı. Pandemi sırasında Leeds şehir merkezi ve Heathrow Havalimanı dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda robot temizleyiciler kullanılmıştı. Robotlar ayrıca uluslararası alanda da belirgin bir varlığa sahip.

“Lojistikle ilgili büyük planlarımız var” diyen Playter, şöyle devam etti: “Önümüzdeki iki yıl içinde bazı heyecan verici yeni lojistik ürünlerimiz olacak. Şu anda konsept testleri yapan müşterilerimiz var. 2021’de tam olarak ne yaptığımızı duyuracağız ve 2022’de ürünümüz kullanıma hazır olacak.”

Robotların birlikte çalışmasını sağlayan bir yazılım da sunacağız

Mevcut robot yelpazesi arasında, eşyaları kavrayıp taşıyabilen Pick isimli makine de bulunuyor, ayrıca şirket Handle robotunun yeni bir versiyonu üzerinde çalıştığını söylüyor. Handle küçük, kuş benzeri bir makine ve eşyaları nakliye konteynerlarına veya kamyonlara diğer robotlardan daha kolay şekilde taşıyabiliyor. Playter, “Robotların birlikte çalışmasını sağlayan bir yazılım da sunacağız” dedi.

“Şimdilik hepsini üretmek zorunda değiliz. Ama nihayetinde bu görevlerden bazılarını tamamlamak için robot ekipleri gerekecek ve heterojen bir filoyla çalışabileceğimizi umuyoruz.” Ancak Boston Dynamics birçok robotunu sektöre soksa da Atlas adlı insansı makinesi bunlar arasında yer almayacak. Şirket makinenin çevikliğine rağmen henüz pratik amaçlar için kullanılamadığını söylüyor. Şirket bunun yerine, robotu bir “prestij projesi” olarak görüyor.

Playter, “Öyle karmaşık bir robot ve öyle çok şey yapabiliyor ki bizi aksi takdirde yapmayacağımız araçlar yaratmaya zorluyor. Ve insanlar ona bayılıyor; istek uyandırıyor, yetenekleri cezbediyor” diye açıkladı.

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*