Blockchain Teknolojisi Akıllı Şehire Dönüşüyor

 

Blockchains LLC’nin CEO’su Jeffrey Berns’in, gelecek yıl temelini atacağı akıllı şehirde şirketlerin eğitimden kolluk kuvvetlerine her konuda kendi yasalarını yapıp uygulamamalarına, yani bir nevi hükümet kurmalarına izin verecek yasa tasarısı hazırlandı.


Tüm dünyanın eve kapandığı koronavirüs pandemisinde küresel çapta rağbet gören kripto paralar için blok zinciri şirketlerinden Blockchains LLC’nin CEO’su olan Jeffrey Berns, ABD’nin Nevada eyaletinde adeta bir hükümet kurmaya hazırlanıyor. Kripto para Ethereum sayesinde kazandığı servetle tanınan Berns, çölde satın aldığı topraklarda fütüristik şehir projesini gerçeğe dönüştürmeye başlıyor. Ethereum kralının akıllı şehir projesinin özerkliği, kripto para kullanılacak ve her şeyin blok zincirine kaydedilecek olmasıyla sınırlı değil.
blockchain ile ilgili görsel sonucu

Şirketler Yerel Yönetim Hakkına Sahip Olacak


Kripto para devi, eyalet hükümetinden, şirketlerin sahip oldukları topraklarda yerel yönetimler kurmalarına ve dolayısıyla eğitimden kolluk kuvvetlerine her konuda karar ve icraat yetkisine sahip olmalarına izin verilmesini de talep etti. Bu kapsamda Nevada eyaletinin çölde kurulacak akıllı şehir projesinde, şirketlerin kendi yasalarını yapıp uygulamamalarına, yani bir nevi hükümet kurmalarına izin verecek yasa tasarısı hazırlanmasını sağladı. Berns’ün tasarladığı akıllı şehirde insanlar dijital para birimiyle mal ve hizmet satın almanın yanısıra tüm çevrimiçi ayak izlerini (mali tablolar, tıbbi kayıtlar ve kişisel veriler ) blok zincirine kaydedecek. Genelde kripto para birimi işlemlerinin kaydedildiği dijital kütük niteliğindeki blok zinciri, aynı zamanda bazı yerel yönetimler tarafından evliliklerin kayda geçirilmesinden seçim sürecini kolaylaştırmaya kadar hemen her alanda kullanılıyor. 2022’de Reno kentinin doğusundaki Storey County’de temeli atılacak akıllı şehirde 75 yıl içinde 3 milyon kilometrekarelik ticari-sanayi sahası oluşturulması ve 15 bin ev inşa edilmesi planlanıyor.
Facebook, Kripto Parasını Piyasaya Sürüyor

Şirketler Mahkeme Kurabilecek, Vergi Alabilecek


Bu proje için eyalette yasa tasarısı hazırlanmasını da sağlayan Berns, AP haber ajansına verdiği mülakatta, inovasyon toplulukları kurulması için gerekli esnekliği geleneksel hükümetlerin sağlamamasından şikayet etti. Bu gezegen üzerinde geleneklerin kırıldığı bir yer olması gerektiğinden söz eden Berns, şirketlerin mahkeme sistemleri kurabileceği, vergi alabileceği, altyapı inşa edebileceği, toprak ve su idaresiyle ilgili kararlar alabileceği, özetle yerel yönetim yetkilerine sahip olacağı bir yeni icatlar bölgesi kurulması için Nevada’nın yasalarını değiştirmesini istediğini belirtti.
blockchain ile ilgili görsel sonucu

Kongre Üyeleri Projeye Şüpheyle Bakıyor


Nevada eyaleti milletvekilleri ise, geçen hafta kapalı kapılar ardında inceledikleri yasa tasarısına şüpheyle yaklaşıyor. Yasa tasarısı, henüz resmen eyalet meclisine sunulmadı ve dolayısıyla oturumlarda tartışmaya açılmadı. Demokrat Partililerin çoğunlukta olduğu meclisin üyeleri, Nevada’nın kumar-eğlence turizmine bağımlı ekonomisine çeşitlilik kazandırmak istediklerini, ama sağlık ve eğitim sistemlerini finanse etmekle cebelleşirken iş alemine sıra dışı teşvikler sağlamanın ters tepmesinden endişe ettiklerini ifade etti. Daha önce Nevada’nın Tesla’ya pil fabrikası kurması, New York ve Virginia’nın Amazon’a yeni merkezler kurması için sağladığı milyarlarca dolarlık vergi kolaylıklarının ötesinde, tam da Facebook, Google gibi teknoloji devlerine tekel oluşturdukları ve insanların mahremiyetlerini tehlikeye attıkları gerekçesiyle davalar açıldığı dönemde, bu tasarı, teknoloji şirketlerinin gündelik hayatı yönetmesini teklif ediyor.
Kripto Paranın Yasal Belirsizliği Sürüyor

Vali’nin Blockchain Projesine Desteği Şaibeli Mi?


Nevada Valisi Steve Sisolak, geçen ay yaptığı Eyaletin Durumu konuşmasında, pandemi döneminde daha çeşitlilik arz eden ekonomi inşa etme gereğinden söz ederken Blockchains LLC’nin öncülüğünü yaptığı yeni icat bölgeleri teklifini gündeme getirdi. Sisolak’ın kampanya ve siyasi eylem komitesi Blockchains LLC’den toplam 60 bin dolar bağış almışken, Vali, konuşmasında, tasarının Nevada’yı bu yükselişe geçen sanayinin merkezine dönüştürerek yüksek ücretli istihdam yaratacağını ve bunun tüm eyaletinin gelirini artıracağını anlattı. AP’nin inovasyon bölgesiyle ilgili sorularını ise yanıtlamayan Sisolak’ın desteğiyle teklif mecliste ciddi ilgi görebilir ve destek toplayabilir. Vekiller destek verirse, teknoloji şirketleri 200 kilometrekarelik alanda 1 milyar dolarlık yatırım vaadi karşılığı üç kişi tarafından yönetilen bölgeler kurabilecek. Tesla fabrikasına da ev sahipliği yapan Storey County’de yetkililer tasarı hakkında görüş bildirmek için daha fazla bilgiye ihtiyaç duyduklarını, yanıtlanması gereken pek çok soru olduğunu belirtti. Berns ise hükümeti ‘fikirlerle insanlar arasında gereksiz bir aracı’ diye niteleyerek şu görüşü savundu: “Bizim yeni ürünler tasarlarken risk alabilmemiz, esnek, çevik olabilmemiz ve işleri çözebilmemiz gerekirken, hükümet böyle işlemiyor. Öyleyse neden bunları yapmamıza izin veren bir hükümet oluşturmamıza izin vermiyorsunuz?”  
Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*