Biyolojik Siber Tehdit Araştırması

 

Biyolojik araştırma sektörüne hedef alan yeni bir siber saldırı türü keşfedildi. Ben-Gurion Üniversitesi araştırmacıları ise keşfedilen bu siber saldırının gelecekteki olası sonuçlarına odaklanıyor.


Ben-Gurion Üniversitesi araştırmacıları, biyologların ve bilim insanlarının, ‘istemeyerek’ de olsa biyolojik savaşı bir üst seviyeye çıkaracak bu yeni siber saldırının nasıl kurbanı olabileceğini açıkladı. Bu çalışma, Nature Biotechnology dergisinde “BioSiberGüvenlik: Sentetik Biyolojide Uzaktan DNA Enjeksiyon Tehditi” (Cyberbiosecurity: Remote DNA Injection Threat in Synthetic Biology) adıyla yayımlandı.

Ben-Gurion Üniversitesi ekibi, dünya çapındaki bilim insanlarının Covid-19 salgınıyla mücadele etmek için potansiyel aşıların geliştirilmesinde ilerleme kaydettiği bir zamanda, bir siber saldırganın üretmek veya göndermek için “tehlikeli” bir maddeye, fiziksel olarak erişime ihtiyaç duymadığını söylüyor. Bunun yerine bilim insanları hedeflenen siber saldırılar yoluyla toksinler veya sentetik virüsler üretmek için kandırılabilir.

Saldırı belgeleri, bir biyolog’un bilgisayarına sızmak için kullanılan kötü amaçlı yazılımın, DNA sıralamasındaki alt dizelerin yerini nasıl alabileceğini gösteriyor.

DNA Tarama Sistemleri İhmallere Açık


Sentetik gen sağlayıcıları için çeşitli DNA tarama protokolleri devrede olsa da bu protokollerin zayıflığı da ortaya çıktı. Araştırma ekibi, şaşırtmaca yoluyla bu protokollerin atlatılabileceğini gösterdi. 50 DNA örneğinden 16’sı, zararlı DNA’ları en iyi şekilde bulan ‘DNA tarayıcıları’ tarafından tespit edilemedi.

DNA tarama sistemlerince sağlanan sentetik gen mühendisliği hattı, tarayıcı tabanlı saldırılara kucak açabilir. Örneğin siber saldırganlar kötü amaçlı tarayıcı eklentileri kullanarak “çevrimiçi sipariş edilen sentetik genlere patojenik DNA enjekte edebilir”

Ansider – Uluslararası Antalya Biyolojik ve Siber Güvenlik Derneği

Cas9 Proteini Kullanılarak Aktif Patojenler Üretilebilir


Bu saldırıların gösterildiği bir vakada ekip Cas9 proteinlerini baz aldı ve kötücül bir değişimle nasıl aktif patojenler üretilebileceğini gösterdi. Ana işlevi DNA’yı kesmek ve böylece bir hücrenin genomunu değiştirmek için kullanılan Cas9 proteini, CRISPR sekansında, konak hücrelerdeki kötü amaçlı DNA’yı açığa çıkarmak için kullanılabiliyor.

Bu sekansı ‘istemeyerek’ sürdüren bir bilim insanı için bu, sentetik virüsler veya toksik materyaller dahil olmak üzere tehlikeli maddelerin yanlışlıkla oluşturulması anlamına gelebilir.

Tarama Kılavuzları Siber Saldırılara Karşı Güncel Değil


Ben Gurion Üniversitesinden Rami Puzis, “Kasıtlı veya kasıtsız şekilde üretilen tehlikeli maddeleri düzenlemek için çoğu sentetik gen sağlayıcısı halihazırda bu tarz ataklara karşı en etkili savunmayı yapan DNA siparişlerini bile tarıyor.” dedi. Puzis, “Ne yazık ki tarama kılavuzları, sentetik biyolojiyle birleşen siber saldırılardaki son gelişmelerle güncellenmiş değil.” vurgusunu yaptı.

Aşağıda olası bir saldırı zincirini görebilirsiniz:

Son olarak Puzis, “Bu saldırı senaryosu, sentetik DNA tedarik zincirini siber-biyolojik tehditlere karşı korumada ciddileşme ihtiyacının altını çiziyor. Bu tehditleri irdelemek için gelişmiş bir tarama algoritması öneriyoruz.” diyerek açıklamasını tamamladı.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*