Birleşmiş Milletler İnsan Hakları İhlali İçeren Algoritmalara Savaş Açtı

 

BM, yapay zekanın gelişimi hakkında yaptığı yeni açıklamalarla gündeme geldi. İnsan haklarını tehdit eden algoritmalar ilişkin yasaklama çağrısında bulunuldu.


Yapay zeka kullanımını durdurma ve bazı durumlarda teknolojiyi tamamen yasaklama çağrıları giderek yükseliyor. Şimdi BM’nin insan hakları şefi Michelle Bachelet, yüksek riskler için yapay zekanın satışı ve kullanımına ilişkin moratoryumlar öneren yeni bir raporda, hükümetleri algoritmaları kontrol altında tutmak için daha güçlü adımlar atmaya çağıran uzmanlar arasına katıldı.

Bachelet ayrıca, ayrımcı kriterlere göre bireylerin sosyal olarak puanlanması gibi uluslararası insan hakları hukukuna aykırı bazı yapay zeka uygulamalarının yasaklanmasını da savundu. BM komiseri, teknolojinin sorumlu bir şekilde kullanıldığından emin olmak için henüz güvenlik önlemleri bulunmadığından, hükümetlerin acil olarak yapay zekayı dizginlemeleri gerektiğini söyledi. Bu olmadan, insan haklarına potansiyel olarak zarar verebilecek algoritmalar, vatandaşlara daha fazla zarar vererek gözetim olmaksızın kullanılmaya devam edilecektir ifadelerini kullandı.

Algoritmalar çoğu insanın yaşamının her alanında zaten mevcut diyen Bachelet, şu anda kimin kamu hizmeti alacağı, kimin iş bulacağı veya kullanıcıların çevrimiçi olarak neler görebileceği ve paylaşabileceği gibi yaşamı değiştiren kararlara katılan çeşitli sistemlere işaret ediyor.

Kaynak: Techinside

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*