Bilişime Yön Verenler: Peter Samson Kimdir

 

1941 yılında Massachusetts, ABD’ de doğan Peter R. Samson hakkında oldukça az kaynak bulunmasına rağmen, en çok TX-0 ve PDP-1 için öncü bilgisayar yazılımı oluşturmakla tanınan Yazılım korsanlığı ve sanal gerçeklik alanında ABD patentleri alan, Amerikalı bir bilgisayar bilimcidir.


Öncü bilgisayar yazılımlarını oluşturduğu bilgisayarlardan ilki: Süper bilgisayar kategorisinde olan TX-O basit olarak; yoğun paralel işlemciler, yüksek başarımlı vektör işlemciler ve öbek bilgisayarların oluşturduğu sisteme ait bir süper bilgisayardır. Süper bilgisayarlar bilimde, deney ve hesaplamayı birleştiren hesaplamalı bilim gibi yeni metodolojilerin oluşmasını sağlamıştır. PDP-1 ise: 1961 yılında üretilen PDP serisinin ilk sürümüdür. Bazı sayısal olmayan işlemlerde IBM 7094’ten daha hızlı olmasıyla yeni bir endüstriyi doğurmuş ve diğer PDP’ler tarafından öncü olarak kabul edilmiştir. PDP-1’in en önemli ayrıntısı bir ekrana sahip tarihteki ilk ticari bilgisayar olmasıdır.

Samson, 1958-1963 yılları arasında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde okumuş ve Karakteristik zekâsı ile Jargon Dosyası’nın öncüsü olan Tech Model Railroad Club sözlüğünün ilk baskılarını yazmıştır. Jargon Dosyası, hacker kökenli bir çok yan kültürde kullanılan argo terimlerin bir derlemesi olup, hacker’ların normal iletişim, teknik iletişimleri ve kendi eğlenceleri için kullandıkları dilin kendisidir ve bu hacker dilinin kökenleri Samson tarafından yazılmıştır.

Spacewar (video oyunu) - Vikipedi

Spacewar adlı ilk dijital bilgisayar video oyununun geliştiricilerinden biri olan Peter Samson, ekibi ile birlikte oyun için oldukça emek sarf etmişlerdir. Spacewar için pahalı Planetaryum yıldız ekranını yazan kişi de Samson’dır. Spacewar, iki kişi ile oynanılan bir oyundur. Ekranın ortasında gemileri yutan bir yıldız vardır, yutmasını önlemek için manevra gerektiren bir oyundur. 1961 yılında yapımlarına başlanılan oyunun yapımı tam 200 saat sürmüş, oyunun ek özellikleri Dan Edwards, Peter Samson, ve Graetz tarafından geliştirilmiştir. Oyunun asıl geliştiricisi ise Steve Russell’dır. Oyun, 1962 yılının Şubat ayında  piyasaya sürülmüştür.

 

 

MIT’deki öğrenci günlerinde Tech Model Railroad Club‘ın bir üyesi olan Samson, kulübün teknik tarafı olan ”Sinyaller ve Güç alt Komitesi”ne katkılarıyla dikkat çekmiştir. Kulüp, tarihi ve duygusal değerlere sahip belirli trenlerin kopyalarını inşa etmek ve boyamakla ilgilenenler, manzara ve binalar yapmak isteyenler, programlara göre tren çalıştırmak isteyenler ve ” Trenlerin çalışmasını sağlayan devreleri yaratan “Sinyaller ve Güç Alt Komitesi” gruplarından oluşuyordu. Bu son grup, diğer birçok argo terim arasında “hacker” terimini popüler hale getiren ve sonunda bilgisayarlara ve programlamaya geçenler arasında oldular. Steven Levy’nin Hackerlar adlı kitabı: bilgisayar devriminin kahramanlarını, Samson’un trenlere ve elektroniklere olan ilgisini ve kulüpteki etkisini özetler nitelikte. Samson’un Hacking’e nasıl girdiğini ve programlar oluşturmak için elektronik ve makine kodlarını manipüle etme yeteneğinden bahseden Levy, Samson’un IBM 704 ile programlama tutkusunu nasıl keşfettiğini, ancak makinenin etrafındaki yüksek güvenlik seviyesinden nasıl hayal kırıklığına uğradığından bahsediyor. Sadece çok yüksek bir açıklığa sahip olanlar, bilgisayarı gerçekten idare edebildiler ve sunulan tüm programlar makine aracılığıyla başka biri tarafından ele alındı. Bu, Samson’un programlarının sonuçlarını gönderdikten birkaç gün sonra öğrenebileceği anlamına geliyordu. IBM 704’e yapılan bu kısıtlamalar nedeniyle Samson, TX-0‘a tanıtılıncaya kadar, Demiryolu Kulübünün üyelerinin bilgisayara doğrudan erişmek zorunda kalmadan bilgisayara erişebilmesi için çalışınca, bilgisayar programlama ile olan takıntısını keşfedebildi.

 

,

Takıntısını keşfeden ve kendini geliştirmek isteyen Samson, MIT Building de Jack Dennis ile birlikte çalışarak, müzik sentezlemek için dalga formlarını hesaplamaya ilgi duydu. PDP-1 için, PDP-1 kullanıcılarının müziği kodladığı Harmony Derleyicisini yazdıktan sonra Digital Equipment Corporation’ın (DEC) PDP-6 adlı bilgisayarına katkıda bulunan bir mimar oldu ve Fortran II için makinenin ilk Fortran derleyicisini yazdı. Fortran, özellikle sayısal hesaplama ve bilimsel hesaplama için uygun olan genel amaçlı, yordamsal ve zorunlu programlama diliydi ve 1957 yılında John Backus tarafından yazılmıştı.

Systems Concepts şirketinde, ilk Çin dijital iletişim sistemini ve Systems Concepts Digital Synthesizer’ı tasarlayıp programlayan Samson, bu çalışmasıyla  Systems Concepts Şirketinde Pazarlama Direktörü ve Program Geliştirme Direktörü oldu. Stanford Üniversitesi Müzik Ve Akustik Bilgisayar Araştırmaları Merkezi (CCRMA) çalışmalarında 10 yıl boyunca bilgisayar müziği grubunun ana motoru Systems Concepts Digital Synthesizer oldu.

Samson, NASA Ames Araştırma Merkezi’ndeki ILLİAC IV süper bilgisayar kompleksi için merkezi bellek alt sistemi de dahil olmak üzere donanım üretimi ve mühendisliğini denetledi.

Endüstriyel kullanıma dönük profesyonel yazılımlar geliştiren bir ABD firması olan Autodesk’te Render, Animasyon ve Web taramaya katkıda bulundu. Dünyada en çok kullanılan endüstriyel amaçlı yazılımları portföyünde bulundurmakla birlikte en çok yazılım kodu üreten firmaların başında olmasıyla da tanınan şirketin, en çok kullanılan yazılımı ise Autocad’dir.

1966’da Samson, New York metrosunun tüm hatlarını mümkün olan en kısa sürede sürmeye çalıştı. MIT hacker kültürüne sadık olarak, etkinliği planlamak için bir bilgisayar aldı. O zamanki en hızlı zamanı kaçırmasına rağmen, Samson’un girişimi birçok benzer metro yarış girişimi için ilham kaynağı olarak hareket etmekti.

 

Soldan Sağa: Alan Kotok, Peter Samson ve Stephen “Slug” Russell restore edilmiş PDP-1 bilgisayar sisteminin önünde/ Bilgisayar Tarihi Müzesi

 

Samson yakın tarihe baktığımızda ise en son, PDP-1’in restorasyonunu kutlamak için, Mayıs 2006’da kaydedilen panel tartışmasını; PDP-1 döneminden müzik kasetlerini tersine çevirerek birleştirdi ve şu anda doçent olduğu müze için bir oyun inşa etti. Yaşamı bilişim tarihindeki birçok ilkle kesişen Peter Samson, tarihin bilişim ve yazılım alanında önemli anekdotlar düşeceği  isimlerden birisi.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?