Bilişime Yön Verenler: Paul Allen Kimdir

 

Herkesin hayatında en az bir kez duyduğu bir isimdir Bill Gates ya da hayatında en az bir kez Microsoft’u duymuş veya herhangi bir yerde amblemini görmüştür. Paul Allen ise bu iki önemli ismin arkasındaki kişiydi ancak onun adı hiçbir yerde duyulmadı. Bill Gates’i Bill Gates yapan, Microsoft’u kurma fikrini ortaya atan ve yazılımsal temellerini oluşturan kişiydi Paul Allen. Dünyanın en etkili 100 kişisinden birisiydi ve hayatını bilimsel ve teknolojik gelişmelere öncülük ederek geçirdi. Tıpkı Microsoft’a öncülük ettiği gibi. Birazda Paul Allen’ı tanıyalım, Bilimin ve Teknolojinin öncüsüne hak ettiği değeri verelim.


Hayalimiz bizi insan yapan şeyin özünü ortaya çıkarmak.
Paul Allen


Paul Allen, tam olarak Paul Gardner Allen, 21 Ocak 1953, Seattle, Washington, ABD doğumlu Amerikalı bir bilgisayar programcısı, yatırımcı ve hayırseverdi. En çok kişisel gelişimin önde gelen geliştiricisi Microsoft Corporation’ın kurucularından biri olarak bilinir. Bilgisayar yazılım sistemleri ve uygulamaları geliştiricisi olan Paul Allen, babasının Washington Üniversitesi Kütüphaneleri’nde müdür yardımcısı olarak çalıştığı Seattle’da büyüdü. Özel hazırlık okulu olan Lakeside School’a gitti ve burada bilgisayarlarla ortak bir ilgiyi paylaştığı öğrenci arkadaşı Bill Gates ile arkadaş oldu ve birlikte bilgisayar programlama becerilerini geliştirmeye başladılar.

Microsoft'un kurucularından Paul Allen hayatını kaybetti

Allen, eğitimine Washington Eyalet Üniversitesi’nde devam etti. Ancak, iki yıl sonra, Gates’in Harvard Üniversitesi’ne gittiği Boston yakınlarındaki bir Amerikan ileri teknoloji şirketi Honeywell Inc. için bilgisayar programcısı olarak hizmet etmeyi seçti. Allen ve Gates, büyük bilgisayarlarda kullanılan popüler bir programlama dili olan BASIC’i mikro bilgisayarlarda kullanılmak üzere uyarlayarak mikro bilgisayarlar için ilk yazılımı geliştirdiler.

Paul Allen honed his chops in Vancouver for BPA - Columbian.com

1975’te Allen ve Gates, Altair bilgisayarında kullanılmak üzere BASIC’i uyarlamak için Amerikan elektronik şirketi Micro Instrumentation and Telemetry Systems (MITS) ile bir sözleşme imzaladılar. Allen daha sonra MITS’in New Mexico, Albuquerque’deki genel merkezine taşındı ve burada başkan yardımcısı ve yazılım direktörü olarak görev yaptı. Bu projenin başarısı ile Gates, ilk yılında Harvard’dan ayrıldı ve 1975’te Gates ve Allen, Microsoft Corporation olacak Micro-Soft’u kurdu.

RetroNewsNow on Twitter: "On April 4, 1975, Microsoft was founded by Bill Gates & Paul Allen in Albuquerque, New Mexico… "

1976’da Allen, Microsoft için tam zamanlı çalışmak üzere MITS’den ayrıldı ve şirket Basic Interpreter satmaya başladı. 1980 senesinde Allen, Microsoft’un, QDOS adı verilen işletim sistemini satın alması için öncülük etti. 1980’de QDOS işletim sistemi için münhasır olmayan bir lisansı güvence altına aldılar. Microsoft’un QDOS’u 59.000 dolara almasından sonra Gates ve Allen, QDOS üzerinde tekrar çalışarak, işletim sistemini IBM‘in ihtiyaçlarına göre düzenledi. IBM ile yapılan kontrat, Microsfot’un IBM’in yeni PC’lerinin işletim sistemlerini üreteceği üzerineydi. Bu gelişme Microsoft için büyük tırmanışın ilk adımıydı ve Paul Allen bir sonraki yıl Uluslararası İş Makineleri için yazılım sağlama haklarına aracılık etmede etkili oldu. IBM  Corporation’ın kişisel bilgisayarları, Microsoft’u son on yılın “PC patlamasının” ön saflarına yerleştirerek başarısına öncülük ediyordu. Allen, yönetim kurulunda kalmasına rağmen 1983’te Hodgkin hastalığı sebebiyle şirketten istifa edene kadar Microsoft’un baş teknoloji uzmanı olarak görev yaptı.

Bill Gates: High taxes didn't discourage him from launching Microsoft


1986’da Allen, kız kardeşi Jody Allen ile birlikte yatırımlarını denetlemek için kişisel holding şirketi Vulcan Inc.kurdu. Bu kuruluştan sonra 1988 yılında Profesyonel basketbol takımı olan Portland Trail Blazers’ı satın aldı ve 1990 yılında Pasifik Kuzeybatı’daki toplulukları güçlendirmeye ve geliştirmeye adanmış özel bir vakıf olan Paul Allen Aile Vakfı’nın Jody Allen’la birlikte kurucu ortağı oldu.

1997’de bağımsız film yapım şirketi Vulcan Productions’ı kurdu ve Seattle Seahawks profesyonel futbol takımının sahibi oldu. 21. yüzyılın başında Allen, Microsoft’un yönetim kurulundan  istifa etti ve ardından şirketteki hisselerinin çoğunu sattı. Etkileşimli bir müzik müzesi olan Deneyim Müzik Projesi’ni (EMP) 2000 yılında kurdu. 2003 yılında ise Beyin araştırma tesisi olan Allen Institute for Brain Science’ı kurdu ve burada beynin, özellikle de görme ve karar verme mekanizmasının aydınlatılması üzerine çalışmalara başlandı. 2004 yılında tarihte özel olarak finanse edilen ilk sivil girişim olan SpaceShipOne’ı finanse etti.

Allen 2010’da aralarında AOL, Apple, e-Bay, Facebook, Google , Netflix, Yahoo ve  YouTube’un da bulunduğu yaklaşık bir düzine teknoloji şirketine on yıldan uzun bir süre önce finanse ettiği patentleri ihlal ettiği iddiasıyla dava açtı . Ancak dava 2014 yılında federal bir mahkeme tarafından reddedildi ve temyizi ertesi yıl ABD Yüksek Mahkemesi tarafından reddedildi. Paul Allen 2013 yılına gelindiğinde ise derin öğrenme ve yapay zeka araştırmaları için Allen Yapay Zeka Enstitüsünü kurdu.

Paul Allen’ın Teknolojinin Gelişimi İçin Katkıda Bulunduğu Kuruluşlar


 • Silikon vadisi’nde yeni gelişen teknolojilere yatırımlar yapmak için Vulcan Capital’i kurdu ve 43 patent aldı.
 • Hibrit roket motoruyla uzay seyahati yapabilen bir uçak olan Spaceshipone’ın finansörü oldu.
 • Biyoteknoloji araştırma bölgesi kurdu.
 • Araştırma projelerine para bulamayan bilim insanlarını desteklemek için 15 milyon dolarlık seçkin araştırmacılar ödülünü başlattı.
 • Astronomik gözlemler için Telescope Array’e 30 milyon dolar katkı sağladı.

Paul Allen’ın İnsani Gelişim İçin Katkıda Bulunduğu Kuruluşlar


 • “Girl Rising” filmine finansör old. Anne Hathaway, Cate Blanchett, Salma Hayek, Meryl Streep gibi süper yıldızların seslendirmesiyle, geri kalmış ülkelerde eğitim mücadelesi veren kız çocuklarının öyküleri anlatıldı ve bu projeyle dünya çapında farkındalık yaratıldı.
 • Kendi adıyla vakıf kurarark; Bilim, Teknoloji, Eğitim, Doğal hayatın Korunması ve sanat için, kişisel olarak iki milyar dolardan fazla bağışta bulundu. Kar amacı gütmeyen 1.500’den fazla sivil toplum kuruluşuna ise tahmini yarım milyar dolar bağışta bulundu.
 • Sinema sektörüne yatırım yaptı, Grammy ödülü ve Emmy ödülükazandı.  Altın Küre Film Festivalinde ise Oscar’a aday gösterildi.
 • 100 milyon dolarlık yatırımla, tüm hastalıkların tedavisi umuduyla Hücre Bilim Enstitüsü’nü kurdu.
 • 100 milyon dolarlık yatırımla, biyolojinin sınırlarındaki fikirleri keşfedebilmek için Paul Allen Frontiers Group’u kurdu.
 • Afrika’daki ebola virüsü salgınını sona erdirebilmek için 100 milyon dolardan fazla bağışta bulunan Paul Allen, gelecekte yaşanabilecek virüs salgınlarını erkenden önleyebilmek için 11 milyon dolar daha hibe etti.
 • Afrika fillerinin korunması ve araştırılması için yedi milyon dolar bağışladı ve nesli tükenmekte olan fil, gergedan, aslan, kaplan, leopar ve çita’ların satın alınmalarını ve ticaretini önlemek için çaba harcadı.
 • Yasadışı balıkçılığa karşı mücadele için 2.5 milyon dolar bağışladı, köpek balıklarının incelenmesi için sponsor oldu.
 • Amerikan şehirlerinin sera gazı emisyonlarını düşürmek için, ulaşım sistemlerini dönüştürmek için, yaşam kalitesini yükseltmek için akıllı şehir mücadelesi başlattı ve bunun için 50 milyon dolarlık proje yarışması açtı.
 • Steven spielberg, James cameron ve George lucas’ın danışmanlığında bilim kurgu müzesi kurdu.
 • İkinci dünya savaşı’nda Abd, Almanya, Japonya, Rusya ve İngiltere tarafından kullanılan savaş uçaklarını restore ettirdi ve Uçan Miras Savaş Müzesi’ni kurdu.
 • Danimarka boğazı, Sibuyan Denizi, Mercan Denizi, Guadalcanal ve Solomon Adaları’ndaki savaş gemisi batıklarının araştırılmasını finanse etti, denizaltı çalışmalarına bizzat katıldı.
 • Uluslararası Denizciler Cemiyeti’nin kurucu üyesi oldu, oşinografik ve atmosferik izleme sistemlerine katkı sağladı.
 • Özel sanat koleksiyonundan 300’den fazla parçayı 47 farklı müzeye ödünç vererek bir sanat fuarı kurdu.
 • Washington üniversitesi kütüphanesine 10 milyon dolar bağışladı ve Bilgisayar bilimi ve mühendisliği merkezi kurmaları için 14 milyon dolar da hibe de bulundu.
 • Küresel Hayvan Sağlığı Okulu kurulması için 26 milyon dolar bağışladı.

Paul Allen İle İlgili Kısa Bilgiler


Paul Allen, Dünyanın En Etkili 100 kişisi listesindeydi
Paul Allen’ın Forbes 2018 verilerine göre net serveti 20.3 Milyon $ idi

Paul Allen, 2011 yılında Microsoft’un yükselişinin izini süren Fikir Adamı adlı kitabını yayınladı

Paul Allen Dünyanın En Zengin 46’ncı kişisiydi

Paul Allen’ın Ölümü


Paul Allen, 9 yıl önce kendisine kanser teşhisi konduğunda şirketteki CEO’luk görevini bırakmış ve hastalığı yenmişti. Ancak yeniden kansere yakalanan Paul Allen 15 Ekim 2018 tarihinde 65 yaşında hayatını kaybetti. İnsani ve Teknolojik gelişim için hayatın dokunabildiği her alanına dokunmaya çalışan Paul Allen, uzun yıllar boyunca dünyanın dört bir yanında hatırlanmaya ve yaşatılmaya devam edilecek.
Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*