Bilişime Yön Verenler: John David McAfee Kimdir ?

 

Britanyalı-Amerikalı bilgisayar programcısı ve işletmecisi olan John David McAfee, dünyanın ilk antivirüs yazılımını geliştirmesiyle üne kavuşmuştu. 76 yaşındaki yazılımcı ve iş insanı John McAfee, İspanya’da tutuklanıp ABD’ye iade edilme kararının çıkmasının ardından, 23 Haziran tarihinde hücresinde ölü bulundu.


Yetkililer, McAfee’nin kendini astığını açıklasa da, kısa süre önce Twitter’da, hükümet, CIA ve farklı güç çevreleri hakkında çok önemli bilgilere eriştiğini açıklayan McAfee; CIA’den ölüm tehditleri aldığını ilan etmiş ve “hiçbir şekilde intihar etmeyeceğim, eğer intihar edersem öldürülmüşüm demektir” şeklinde bir açıklamada bulunmuştu.

Peki, ölümünün ardında sayısız soru işareti bulunan ve 1987’den bu güne bilişim dünyasına olan sayısız katkılarıyla hatırlayacağımız John David McAfee kimdir ? 76 yıllık yaşamına hangi başarıları sığdırmıştır ?

Bilişime Yön Verenler: Sir Berners Lee Kimdir

John David McAfee Kimdir ?


1987’de McAfee Associates yazılım şirketini kuran ve şirketten istifa ettiği 1994’e kadar şirketi işleten McAfee, “İlk ticari antivirüs yazılımının yaratıcısı” olarak anılır. Günümüzde bir dizi kurumsal güvenlik yazılımı üreten McAfee Associates ile ilk başarısını elde etmiştir. Şirket, 2011’de Intel tarafından satın alınmış ancak yazılım her zaman McAfee markasını taşımaya devam etmiştir.

Dünyanın ilk antivirüs yazılımı McAfee’yi geliştiren ünlü yazılımcı, dijital dünyada güvenlik konusunda çok önemli çalışmalar yapmasıyla tanınmaktadır. 10 sene önce ünlü antivirüs yazılımını Intel’e satmasının ardından kazandığı yüz milyon dolarlarla Belize’ye yerleşen John McAfee, burada “silahlar ve kadınlarla” iç içe fotoğraflar yayınlamasıyla teknoloji gündeminde sansasyon yaratmayı başarmıştır.

Belize’de Yaşadığı Dönemde Cinayet Suçlamasıyla Karşı Karşıya Kaldı


Bir yandan da dijital güvenlik çalışmalarına devam eden iş adamı hakkında, Gringo olarak nam yaptığı Belize’de komşusunu silahla vurup öldürmek suçlamasıyla tutuklama emri çıkarılmıştı.

Belize güvenlik güçleri McAfee’nin villasını basmadan hemen önce villadan kaçmayı başaran John McAfee, Belize devlet başkanının onun servetine “çökmek” için böyle bir cinayet planladığını duyurarak, onlarca gün sürecek bir kaçışa başladı.

Tüm Belize’de yoğun şekilde aranırken, gündüzleri mezarlıklarda ve hatta mezarların içinde saklanıp geceleri gizlice yol alarak ülkeden çıkmayı başaran McAfee, ABD’ye döndüğünde cinayet suçlamasıyla yargılandı. Ancak suçsuz olduğunu ispatlayarak adını temize çıkardı.

ABD Başkanlık Seçimlerine Aday Olacağını Açıklamıştı


ABD’de Başkanlık seçimlerine de aday olacağını açıklayan McAfee, asi ve sansasyonel kişiliği ile ABD’nin en bilinen ve dikkat çeken iş insanlarından biri olarak tanınıyordu. Hatta sansasyonları o kadar yoğun ve şok edici olabiliyordu ki, Intel firması yüzlerce milyon dolar ödeyerek satın aldığı McAfee antivirüs yazılımının isminin bu sansasyonlardan olumsuz etkilendiğine karar vererek, antivirüs yazılımının ismini değiştirme kararı almıştı.

Pek çok şirkete dijital güvenlik danışmanlıkları veren McAfee, ayrıca kripto para piyasasında da ismini duyurmuştu. Güvenli kripto para servisleri vermek isteyen şirketler için çözümler sunan şirketiyle, önemli müşteriler kazanmıştı. Kendisi de aynı zamanda iyi bir kripto para yatırımcısı olarak bir dönem sosyal medya üzerinden tavsiye ettiği kripto para isimleriyle kripto para piyasasında büyük etkiler yarattı.

Ancak aynı zamanda siyasetle de ilgilenen ve ABD Başkanı olmak istediğini açıklayan McAfee, farklı güç odakları tarafından öldürülmek istediğini dile getirdiğinde, bu iddialar onun güçlü hayal gücüne bağlandı ve pek de önemsenmedi. Ta ki silahlı saldırılara uğrayana ve ardından ölümcül dozda zehirle suikaste uğrayana kadar…

CIA’ye Ait “Kirli” Belgelere Ulaştığını Açıklamasının Ardından, Hakkında Tutuklama Kararı Çıkarıldı


Zehirli saldırının ardından günlerce hastanede yatan McAfee bu olayın ardından çok ciddi sayıda silahlı korumalarla beraber ABD dışında yaşamaya başladı. CIA’nin de dahil olduğu bazı “kirli” belgelere ulaştığını iddia ettikten sonra, ABD’de vergi kaçırdığı suçlamasıyla hakkında ABD tarafından tutuklama kararı çıkartıldı ve İspanya’da tutuklandı.

McAfee’nin CIA’den kaçmak için İstanbul’a gelmek isterken aktarma yaptığı sırada İspanya’da tutuklandığı da dile getiriliyor. İspanya’da 7 ay süren tutukluluğun ardından ABD’ye iade edilme kararı alınmasından birkaç saat sonra ise, İspanya’daki hücresinde ölü bulundu.

Ölümünün Ardından İnstagram Hesabından Gönderi Paylaşıldı


Daha ilginç olanı ise ölümünden bir saat sonra ünlü iş insanının resmi Instagram hesabından, kocaman bir Q harfinin paylaşılması. ABD’deki Trump-Biden kapışması sırasında ortaya çıkan aşırı sağcı Qanon grubunun simgesi olarak yorumlanan Q işaretinin ona ait Instagram hesabından paylaşılması, McAfee’nin ölümü ile Qanon grubu arasında bir bağ olduğu izlenimini oluşturdu.

McAfee’nin, CIA tarafından peşine bir ölüm timi takıldığına dair tweet’leri de hala Twitter’da duruyor. Ayrıca, İran’ın nükleer sistemlerinin nasıl sabote edildiğine dair açıklamaları ve farklı konularda CIA’yi suçlayan çok sayıda tweeti de hala okunabiliyor.

Gerisinde bıraktığı çokça başarı ve çokça soru işaretiyle, siber dünyanın önde gelen simalarından olan John David McAfee, yazılım dünyasında daima hatırlanacak.

 

Kaynak:

https://tr.wikipedia.org/wiki/John_McAfee

www.techinside.com

https://www.theguardian.com/us-news/2021/jun/23/john-mcafee-dead-spain-prison-extradition

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*