Bilişime Yön Verenler: Jack Dorsey Kimdir

 

Amerikalı bir iş insanı ve web geliştiricisi olarak tanınan, Twitter’ın kurucu ortağı, mobil ödemeler şirketi Square’nin kurucusu ve CEO’su olan Jack Dorsey, Twitter adlı sosyal paylaşım ağı sayesinde, mikroblog hizmetinin kurucu öncülerinden birisi. Dünya üzerindeki en başarılı girişimciler arasında gösterilen Dorsey’in hayatı ve dünya üzerinde ses getirmiş iki önemli girişimi; ”Bilişime Yön Verenler: Jack Dorsey Kimdir” başlıklı yazımızda sizlerle.


Jack Dorsey missed the point of meditation on his Myanmar retreat — Quartz

Jack Dorsey Gençlik Yılları


Jack Dorsey Biyografisi

Jack Dorsey, 19 Kasım 1976’da Fairmont City, Illinois Amerika’da Marcia (Smith) ve Tim Dorsey’in oğlu olarak doğdu. Dorsey 13 yaşına kadar St. Louis Missouri’de büyüdü. Programlama diline adım attığında ise daha 14 yaşındaydı ve ilk programlama deneyimini, taksi ve itfaiye servisleri için program yazarak elde etti.
Gençlik yıllarında tam bir bilgisayar tutkunu olan Dorsey’in o dönemde en büyük hayali, New York’un canlı bir haritasını çizmekti. Ailesiyle birlikte yeni bir yere taşındıklarında o bölgenin haritasını alarak, gece geç saatlere kadar yürüyüş yapar ve hayaline ulaşabilmek için sürekli kendini geliştirmeye çalışırdı. Kekeme olduğu için çocukken sessiz olmayı tercih eden Jack Dorsey, kekemelik döneminde Oratoryo yarışmalarına katılarak birkaç kez başarısız olmasına rağmen kendi çabalarıyla bu sorunun üstesinden geldi ve normal bir şekilde konuşmayı başardı.
Lise öğrenimini mahallenin Katolik kiliselerinden biri olan DuBorg Lisesi’nde tamamladıktan sonra, Missouri Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ne girdi, ancak iki yıl sonra okulunu bitirmeyerek buradan ayrıldı ve hayallerindeki şehre New York’a taşındı. New York Üniversitesi Tandon Mühendislik Okulu’na devam etmeye çalışsada, buradaki öğrenim hayatını da tamamlamadan okuldan ayrıldı.

İlk İş Deneyimi


Jack Dorsey kimdir

İlk iş deneyimi Dispatch Management Services Corporation şirketinde olan Dorsey’in, işe giriş hikayesi ise oldukça alışılmışın dışında bir yöntem izlemesi sayesinde oldu. Dorsey ilk önce, şirketin web sitesinin güvenlik sistemini hackledi. Ardından, bu durumun nasıl düzeltilmesi gerektiği hakkında, şirkette üst düzey bir yönetici olan Greg Kidd’e e-posta gönderdi.  Zekasından ve becerisinden etkilenilmesi sonucu şirkette işe başlayan Dorsey’in ilk gerçek işi, kurye hareketlerinin nerede ve ne zaman gerçekleştiğini belirten bir SMS ağı yazılımı hazırlamak oldu.
Çeşitli sebeplerden dolayı bu şirketten ayrılan ve bir süre işsiz kalan Jack Dorsey, masaj kurslarına gidip, masaj terapistliği yaptı. İşssizlik döneminden sonra, Odeo şirketine katılarak kariyerinde bir dönüm noktasına imza atan Jack Dorsey, Odeo kurucu ortağı Evan Williams’ın ve şirketin yöneticilerinden Biz Stone’un ilgisini çekmeyi başardı ve onlara aklındaki fikirden bahsetti: ” Twitter’dan”

Twitter’ın Kuruluşu


Twitter'ın kurucusu Jack dorsey kimdir

Jack Dorsey, aklında bulunan fikri gündeme getirerek Twitter’ı yarattı. 21 Mart 2006’da ”Twitter hesabımı kuruyorum.” diye ilk tweetini attı.

Dorsey, ülkemizde ve Dünya’da en çok kullanılan 2 sosyal ağdan biri olan, özellikle siyasilerin çok sık ziyaret edip kullandığı, 2020 yılı verilerine göre, dünya üzerinde aktif kullanıcı sayısı 340 milyon olan, kullanıcıların 280 karakter ile sınırlandırılmış “tweet” adı verilen gönderiler yazabildiği bir sosyal ağ olan Twitter’ı 2006 yılında, Noah Glass, Biz Stone, ve Evan Williams ile birlikte kurdu.  Şubat 2006’da Jack Dorsey, Noah Glass, Evan Williams ve Biz Stone, insanların durumlarını mesaj olarak paylaşabileceği bir proje üzerinde çalışmaya başladılar. Bu çalışma sonrasında orijinal fikri Jack Dorsey’e ait olan “Durum” konsepti ortaya çıktı ve Mart ayının ilk günlerinde Noah Glass’ın önerisiyle isim olarak Twitter ( Türkçe anlamı: Cıvıldamak ) seçildi.

Jack Dorsey’den sonra Twitter’daki ilk tweet “#38” şeklinde, geliştirici ekipte yer alan Dom Sagolla tarafından atıldı. 2006 yılında Jack Dorsey tarafından geliştirilmesinden bu yana Twitter, dünya çapındaki popülaritesini gün geçtikçe arttırdı ve içerdiği uygulamaların programlama arayüzünün kısa mesaj gönderim ve alımı konusundaki olanaklarıyla internet dünyasının SMS’i olarak anılmaya başlandı. 25 Nisan 2011 tarihinden itibaren ise Türkçe olarak kullanılabilir hale geldi. Yapılan bir araştırmaya göre ise twitter’ın bu kadar geniş bir kitleye hitap ediyor olmasının nedeninin, kullanıcıların etkisinden veya takipçi sayısından ziyade, kullanıcının tweetlerine gelen retweetlere bağlı olduğu ortaya kondu. 2013 yılında internette en çok ziyaret edilen 10 sosyal paylaşım sitesinden biri oldu.

2006 yılında kurulan Twitter’ın 2008’de 8 çalışanı vardı. 2015 yılında ise 600’den fazla kişi Twitter için çalışmaya başladı. Twitter’ın 2020 istatistiklerine göre ise şu anki çalışan sayısı 4 bin 900 kişi olarak açıklandı. Twitter, şu an atılan her tweet’ten ise 0,043 TL kazanıyor.

Twitter günümüzde, büyük şirketlerin, siyasi parti ve liderlerinin, hatta ABD Devlet Başkanı olan Barack Obama’nın bile sürekli takip ettiği bir sosyal paylaşım ağı konumunda. Aslında çok fazla kullanılabilir özelliği olmasa da kişisel düşünceleri 280 karakter ile anlatmanızı sağlayan ve tüm takipçilere bu paylaşımı sunan bu sistem ilerleyen zamanlarda çok daha fazla gelişeceğinin sinyallerini veriyor.
Her geçen gün daha fazla kullanıcıyı bünyesine katan Twitter’in efsane kurucusu Jack Dorsey, hem düşünceleri ile hemde gelen tekliflere direk verdiği olumsuz cevapları ile Twitter’in ne kadar kaliteli ve önemli bir site olduğunu da ortaya koyuyor.

Başlangıç yıllarında, Twitter CEO’su olarak görev yapan Dorsey, 2008 yılında yönetim kurulu başkanlığına geçti ve görevini Williams’a devretti.

Square’ın Kuruluşu


Jack Dorsey Square'ın kurucusu

Jack 2006 yılında Twitter‘ı kurarak başladığı serüvene, Square‘ı kurarak devam etti. 2009 yılında Jim McKelvey ile bir araya girerek mobil ödeme şirketi olan Square’i kurdu. Hızlı büyümeye devam eden Square, finansal ve ticari hizmetlere de yöneldi. Bu şirkette CEO görevine devam eden Jack Dorsey, 2015 yılında kalıcı olarak Twitter CEO görevine atanarak, başarılı kariyeri ile ilgi odağı olmaya devam ediyor.
Girişimcilik derslerine konu olabilecek bu iki girişimden Twitter‘ın etkisini hepimiz biliyoruz. Arap Baharı devriminden, günümüzdeki sosyal medya dalgalanmalarına kadar iletişim alanında müthiş bir etki yarattı. Öte yandan Square, finansal sistem ve kredi kartlarını tümden değiştirecek gibi gözüküyor.  Çünkü artık bankada bir hesap açmadan, çek karnesi almadan kuaför, çiçekçi gibi küçük işletmelerin müşterilerinden akıllı telefonlarla(Iphone, Android) kredi kartı kabul etmesini sağlayan bir sistem Square.
Dorsey, 2008 yılında Technology Review’de “35 yaşın altındaki en yenilikçi 35 kişi”den biri seçildi. Efsane girişimci Richard Bronson‘a göre, Jack Dorsey müthiş bir yetenek ve kurduğu iki şirketi yönetmek yerine, başka girişimlerini de hayata geçirmeli.

Twitter Güncel İstatistikleri


En çok takip edilen 10 hesap


Barack Obama: 119 Milyon
Justin Bieber: 112 Milyon
Katy Perry: 108 Milyon
Rihanna: 97 Milyon
Taylor Swift: 86 Milyon
Cristiano Ronaldo: 85 Milyon
Donald Trump: 82 Milyon
Lady Gaga: 81 Milyon
Ellen DeGeneres: 79 Milyon
Ariana Grande: 75 Milyon

En eski hesaplar


En eski Twitter hesapları; Twitter’da çalışan @jack (Jack Dorsey), @biz (Biz Stone) ve @noah (Noah Glass) olup, 21 Mart 2006’dan beri etkindir.

Tweet rekoru


Super Bowl XLVII müsabakasının oynandığı 3 Şubat 2013 günü 24,1 milyon tweet atılarak bu alanda rekor kırılmıştır

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*