Bilişime Yön Verenler: Anita Borg Kimdir

 

Anita Borg, kadınlara sosyal ve ekonomik yaşamda birey olma, iş yaşantısında söz sahibi olma, özellikle teknoloji alanında öncü olma konusunda birçok sosyal girişimde bulunup, bir çok organizasyon düzenlemiş olan bir isim. Onları motive etme ve görünür kılma yolunda teknik uzmanlığını ve geniş vizyonunu birleştirerek teknolojide uzmanlaşmış kadınların öncülerinden ve sözcülerinden birisi olarak kabul ediliyor. Sürekli bir gelişim peşinde olan Borg, hayatını kadınların bilişim ve teknoloji alanında aktif bireyler olmalarına yardımcı olmaya adadı.


Dr. Anita Borg helped women see themselves as active participants in the realm technology | Technology For You


17 Ocak 1949’da Illinois Chicago’da doğan Anita Borg, Illinois de büyüdü. Büyürken matematiği sevmesine rağmen bilgisayar bilimine eğilimli değildi. Gençlik yıllarını Illinois, Hawaii ve Washington’da geçirdi. Gençliğinde matematiği sevmesine rağmen, bilgisayar bilimcisi olmayı hiç düşünmemişti. Fakat 20’li yaşlarında girdiği küçük bir sigorta şirketinde programlamayla tanıştı. Borg, ilk bilgisayar programlama işini de 1969 yılında aldıktan sonra bilişim ve programlama alanında çalışmalarına devam etti ve 1981 yılında Robert Dewar ve Gerald Belpaire tarafından denetlenen işletim sistemlerinin senkronizasyon verimliliğini araştıran  New York Üniversitesi Bilgisayar Bilimi alanında doktorasını yaptı.

Doktorasını yaptıktan sonra Borg, önce New Jersey’de Auragen Systems Corporation ve ardından Almanya’da Nixdorf Computer ile birlikte arızaya dayanıklı Unix tabanlı bir işletim sistemi kurmak için dört yıl harcadı. 1986 yılında 12 yılını geçirdiği Digital Equipment Corporation‘da Batı Araştırma Laboratuvarında çalışmaya başladı. Digital Equipment’de çalışmaya devam ederken, yüksek hızlı bellek sistemlerini analiz etmek ve tasarlamak için tam adres izleri üreten bir yöntem geliştirdi ve patentini aldı. Brian Reid yönetimindeki Network Systems Laboratory‘de danışman mühendis olarak, sanal topluluklarda iletişim için bir e-posta ağı ve Web tabanlı bir sistem olan MECCA‘yı geliştirdi.


Google Code-In 2017 Experience with Systers | Hacker Noon


Borg teknoloji alanına yönelen kadınların sayısının yükselmesi gerektiğine inanıyordu. Hedefi 2020 yılına kadar kadınların bilgisayar alanının %50 sini temsil etmesiydi.

Anita Borg’un bilgisayar mühendisliğine sayısız katkısı oldu. Bu katkıların içinde sanal topluluklar için dâhili mesajlaşma sistemleri, e-posta takip sistemleri ve hataya dayanıklı işletim sistemleri de vardır.

Grace Murray Hopper

Kadınlar için ilk e-posta ağı olan Systers’ı kurdu

1987 yılında, 12 kadın teknoloji uzmanı ile birlikte kadınlar için ilk e-posta ağı olan Systers’ı kurdu. Systers’ın kadınların işte yaşadıkları sorunları tartışmaları ve ellerindeki kaynakları birbirleriyle paylaşmaları için bir alan sağlamasını istedi. Systers, halihazırda kadın teknoloji uzmanları için kapalı bir ağ ve güvenli bir topluluk sunuyor.

1994 yılında, Anitab.org’un eski başkanı ve CEO’su Dr.Telle Whitney ile Grace Hopper Anması’nı (Grace Hopper Celebration) kurdu. Onları buna iten Grace Murray Hopper’ı alanlarında örnek alacakları bir isim olarak görmeleriydi. Amerikalı bilgisayar bilimcisi ve ABD donanmasında rütbeli asker olan Hopper, Harvard Mark I bilgisayarının ilk programcılarındandı ve bilgisayar programlama dilleri için ilk derleyiciyi geliştiren kişiydi. İlk modern programlama dillerinden biri olan COBOL‘un da geliştiricilerindendi. Birçok alanda zekası ve işiyle tanınan Hopper’ı tüm kadınlara tanıtmak ve örnek almalarını sağlamak istiyorlardı. Bu amaçla Anita ve Telle, Grace Hopper Anmasını (GHC) kurdular. Amaçları kadınların teknik yeteneklerini arttırmalarını ve birbirleriyle iletişim halinde olmalarını sağlamaktı.

Anita daha sonra Systers ve GHC’yi kapsayan Kadın ve Teknoloji Enstitüsünü (Institute for Women and Technology) kurdu. Cinsiyetler arasındaki farkı kapatmak için kurumlarla ve bireylerle çalışıp yeni programlar başlattı. Anita Borg’un 2003 yılında vefatının ardından, kuruluşun adı Anita Borg Kadın ve Teknoloji Enstitüsü olarak değiştirildi.

 


Anita, teknolojideki önemli çalışmaları ve kadınlar için bilimsel altyapıyı geliştirdiği için birçok girişimi adına onursal ödüller aldı. Bunlardan bazıları;

  • 1995 yılında Augusta Ada Lovelace Ödülünü kazandı.
  • 1996 yılında ACM ( Bilgi işlem Makineleri Derneği) Onursal üyesi olarak onurlandırıldı.
  • 1999 yılında Başkan Clinton, Anita’yı Bilim, Mühendislik ve Teknolojide Kadın ve Azınlıkların Geliştirilmesi Komisyonu‘na atadı.
  • 2002 yılında Heinz Teknoloji, Ekonomi ve İstihdam Ödülü‘nü aldı.
  • Bilişim Araştırmaları Derneğinde Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.
  • 1998–99’da, Mayıs 1999’da Mühendislikte Kadın Zirvesi’ni oluşturan Ulusal Mühendislik Akademisi Kadınları Kutlama Komitesi üyesi olarak görev yaptı.
  • Ulusal Araştırma Konseyi’nin Bilim ve Mühendislik Kadınları Komitesi‘nde görev yaptı.
  • 2002 yılında Carnegie Mellon Üniversitesinden (CMU) bilim ve teknoloji alanında fahri doktora ile onurlandırıldı.
Google’nin 2016/2017 Yılında Afrikalı Kadın Öğrencilere Anita Borg Adına Verdiği Bursun Tanıtım Logosu

 

 

1999’da Borg’a beyin tümörü teşhisi konsa da, Borg 2002 yılına kadar Kadın ve Teknoloji Enstitüsü’nü yönetmeye devam etti. 6 Nisan 2003’te Kaliforniya, Sonomo’da vefat etse de adına verilen ve yaşatılmasını sağlayan birçok ödül ve program Borg’un hayatını ve çalışmalarını onurlandırıyor. Google, Borg’un çalışmalarını onurlandırmak için 2004 yılında Google, Google Anita Borg Memorial Bursunu oluşturdu. 2017 itibariyle bu program Kadın Teknikerler Bursiyerleri Programı olarak biliniyor. Tarihteki Bilişime ve Kadına Yön Veren bir isimdi ANİTA BORG ve öylede kalacak.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*