Belaruslu Hackerlar Fidye Yazılımında Bir Dönüm Noktası Oldular

Belaruslu hackerlar, ülkelerinin demiryollarının olası bir Ukrayna işgaline destek verme amacıyla kullanılmasına karşı, demiryolu sistemini fidye yazılımı aracılığıyla kilitlediklerini açıkladı. Teyit edilirse, fidye yazılımı ilk kez bu şekilde kullanılmış olacak.


Ukrayna’nın işgal edilme ihtimaline karşı ülkelerinin Rusya’nın askeri yığınak yapma operasyonuna verdiği desteğe engel olmak isteyen Belaruslu hackerlar, sistemi yeniden açmak için Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko’nun Rus birliklerine yardım etmeyi bırakmasını şart koştu.

Kendilerini Cyber ​​Partisans şeklinde adlandıran grup, Twitter’dan verdikleri mesajda, ‘terörist’ Lukaşenko’nun Rus askerinin geçişine izin vermesi sebebiyle demiryollarını kendilerinin kilitlediklerini ifade etti. Tweet’te sistemin tekrar işler hale getirilmesi için tıbbi desteğe en fazla ihtiyaç duyan 50 siyasi tutuklunun serbest bırakılması ve Rus askerlerinin ülkeleri üzerinde geçiş yapmalarının engellenmesi şartı öne sürüldü.

Uluslararası basında çıkan haberlere göre, Rusya bir süredir Belarus demir yollarını kullanarak Ukrayna sınırına askeri ekipman yığınağı yapıyor ve personel konuşlandırıyor.

FİDYE YAZILIM TARİHİNDE BİR DÖNÜM NOKTASI


Güvenlik firması SentinelOne’da tehdit araştırmacısı olan Juan Andrés Guerrero-Saade, teyit edilmesi durumunda yaşanan son saldırının fidye yazılım anlatısında bir dönüm noktası olarak tarihe geçeceğini söylüyor. Fidye yazılımlarının ticari işletmeler için finansal bir tehdit unsuru olduğunu dile getiren Guerrero-Saade, bu yöntemi ‘devrimci mücadele olarak ezilenler için araç’ işleviyle görmeye alışık olmadıklarını belirtiyor.

Kaynak: Siber Bülten

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*