Bağışlamak İçin Çalan Hackerlar

 

Darkside adındaki hacker grubunun şirketlerden milyonlarca dolar çaldığı belirlendikten sonra, grubun çaldıkları paraların bir kısmını hayır kurumlarına bağışlaması oldukça ses getirdi


Bir hacker grubunun şirketlerden milyonlarca dolar çaldıktan sonra, çaldıkları paraların belirli bir kısmını hayır kurumlarına bağışlaması akla Robin Hood hikayesini getirdi. Kendilerine Darkside adını veren siber suçlu grubu, iki sivil toplum örgütüne 10’ar bin dolar bağışta bulundu. Şirketlerden oldukça yüksek meblağlarda zimmetlerine para geçiren hackerların, bağışları bitcoinle yaptığı ifade edildi.

Çaldıkları paraları Hayır kurumlarına bağışlayan Hacker Grubu olay oldu - Cemal Mete Hayırlı

Bağışın yapıldığı kurumlardan birisi Children International adında, kar amacı gütmeyen ve çocukların yaşam standartlarının yükseltilmesine odaklanan bir insani yardım kuruluşu. Kuruluş parayı iade edeceklerini açıklarken, 3 ekim tarihinde açıklama yapan Darkside grubu da dolandırıcılık yaparlarken sadece aşırı karlı şirketleri hedef aldıklarını söyledi. Şirketlerin bilgi işlem servislerini askıya alan hackerler, istenilen fidyenin ödenmesi durumunda sistemleri yeniden kulanıma açarak saldırıyı gerçekleştirmişlerdi.

Darkside grubu yaptığı açıklamada: “Şirketlerin ödedikleri paranın bir kısmının hayır kurumlarına verilmesini adil buluyoruz. Dünyanın ne kadar kötü bir yer olduğunu düşünüp düşünmemek sizin elinizde ama birinin hayatını değiştirdiğimizi düşünmekten mutluyuz” ifadelerini kullandı. Parayı iade edeceğini açıklayan Children International, Filipinler, Kamboçya, Ekvator Bölgesi ve Zambiya gibi ülkelerde çocuklara ve ailelerine yardımlarda bulunuyor.
Hackerlar Çaldıkları paraları Hayır Kurumlarına Bağışladı - Cemal Mete Hayırlı
Bağışın yapıldığı bir diğer kurum  The Water Project ise, Sahraaltı Afrika Ülkelerinde temiz su kaynaklarının artırılması için çalışan bir sivil toplum kuruluşu. Taraflarına yapılan bağış ile ilgili henüz bir açıklama yapmayan kurumun, nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor.

Peki Bu Konuyla İlgili Siz Ne Düşünüyorsunuz ?

Yorum kısmında düşüncelerinizi bize iletebilirsiniz.

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*