Avustralya, Web Tarayıcılar İçin İnceleme Başlatıyor

Geçtiğimiz günlerde Google ile telif konusunda gerginlik yaşayan Avustralya, bu kez web tarayıcılar için inceleme başlattığını duyurdu


Geçtiğimiz günlerde Google ile telif konusunda gerginlik yaşayan Avustralya, bu kez web tarayıcılar için inceleme başlattığını duyurdu.

Geçtiğimiz haftalarda Facebook ve Google’ın mahallî yayıncılara arama sonuçlarındaki trafiğe nazaran ödeme yapmasını mecburî kılan Avustralya’nın aldığı kararda yeni gelişmeler yaşandı. Telif ödemelerini kapsayan bu görüşmeler neticesinde Facebook ve Google’ın yerel yayıncılara ödeme yapması yönünde karar verilmişti. Yetkililer web tarayıcılar üzerinden karar süren teknoloji devlerine gözünü dikti.

Facebook, Kontrol Bende Kampanyası Başlatıyor

Bilindiği üzere Google ve Apple’ın kendi ekosistemlerinde sıkı sıkıya izlenen tekelcilik stratejileri var. Android aygıtlarında Chrome tarayıcısı ön yüklü olarak gelirken iOS aygıtlarında da Safari tarayıcısı kullanıma sunuluyor.

Avustralya’daki duruma baktığımızda mobil tarayıcı kullanımında Safari’nin yüzde 51 ile lider olduğunu görüyoruz. Bununla birlikte Chrome yüzde 39’luk paya sahipken, Samsung ve Mozilla kalan kısmı ağırlıklı olarak paylaşıyor. Safari’de varsayılan arama motoru olan Google ise bunun için 15 milyar dolarlık ödeme yapıyor.

Google farklı tarayıcılara da ödeme yaparak varsayılan arama motoru oluyor.

Avustralya, Web Tarayıcılarına İnceleme Başlatıyor

Yetkililer varsayılan seçeneklerin kullanıcıya baskı oluşturduğunu ve rakiplerin geri planda kalmasına sebep olduğunu düşünüyor. Avrupa’da Google ve Apple’ın kullanıcılara tarayıcı seçim ekranı sunmasının ne kadar tesirli olduğu araştırılacak ve özgür seçim için görüşler ortaya konacak.

Bunun yanında tarayıcıların ana ekran widget’leri, arama çubukları, kullanıcı orta yüzü bileşenleri ve arama motoru değiştirme ekranları da yeniden inceleme konusu olacak. İncelemelerin Eylül ayında tamamlanması bekleniyor.

Şimdi ise Avustralya, rekabet hukukuna yönelik incelemeler başlattı. Avustralya hükümeti, Google’ın ve Apple’ın kendi tarayıcılarını varsayılan olarak sunmasına yönelik kapsamlı bir çalışma yürütecek. Bu varsayılan seçeneklerin kullanıcıda baskı oluşturduğundan yola çıkılarak inceleme yapılacak. Bunun için Google ve Apple’ın tarayıcı seçim ekranı ile kullanıcılara yardımcı olması bekleniyor.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*