Avrupa’dan Çin’e Veri İhlali Yasağı

 

Huawei’nde dahil olduğu Çinli telekomünikasyon devleri, Avrupa’da gittikçe güçlenen bir protesto dalgasıyla tehdit altında


ABD’nin ardından, Almanya ve İsveç başta olmak üzere Avrupa ülkelerinden de Çinli telekomünikasyon şirketlerinin hizmetlerinin yasaklanmasına yönelik yaptırımlar gelmeye başlıyor. Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Sydney Morning Herald gazetesine yaptığı açıklamada, “Bize sunulan teknoloji kusursuz değilse, kullanılamaz. Bunun siyasi sonuçları çok ağır olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Verilerimizin Gizliliği Konusunda Güvenmemiz Gereken Kişi Kesinlikle Çin Komünist Partisi Değil


ABD’li meclis üyelerinin ve yetkililerin Çin yapımı 5G kablosuz teknolojisinin bir istihbarat krizi oluşturduğuna dair yaklaşık iki yıldır devam eden uyarılarının ardından, Almanya Savunma Bakanı’nın değerlendirmesi, Çin ile ilgili Atlantik ötesi iş birliğinin önemli bir zaferi olarak değerlendiriliyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Huawei ve diğer Çinli teknoloji devlerinin yasaklanmasına uzun süredir açık bir şekilde direniyordu.

Almanya'dan Huawei'e Yaptırım Kararı- Cemal Mete Hayırlı
Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer

Kramp-Karrenbauer yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Çin, İnternet ağlarının ve veri akışının politik bir boyutu olduğunun gayet farkında olan bir ülke. Pekin’deki mevkidaşlarımızın, biz Avrupalıların sadece güvenebileceğimiz teknolojileri kullanacağımız konusunda anlayacaklarına eminim.”

Avustralya, yabancı bir devletin kanun dışı talimatlara tabi olma olasılığını” öne sürerek Huawei ve ZTE’yi beşinci nesil kablosuz teknoloji altyapısından 2018’de çıkarmıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da Avrupalı müttefiklerini, Huawei ile yapılacak herhangi bir ortaklığın ülkeleriyle ABD arasındaki askeri iş birliğini tehlikeye atabileceği konusunda uyarmıştı.

Pompeo Haziran ayında yaptığı açıklamada, “Dalga Huawei aleyhine dönüyor” derken şu ifadeyi kullanmaktan da geri durmadı: “Ülkelerin, şirketlerin ve vatandaşların en hassas verileri konusunda kime güvenmeleri gerektiği sorusunun cevabı her geçen gün daha fazla netlik kazanıyor. Sorunun cevabı kesinlikle Çin Komünist Partisi değil.”

Birleşik Krallık 5G Ağlarını Yasaklamıştı


İngiltere Huawei'nin 5G Fişini Çekmeye Hazırlanıyor - Haberler

Pompeo’nun konuşmasından önce, İngiliz yetkililer Pompeo’nun Huawein yasaklanması gerektiği ile ilgili itirazlarını geri çeviriyorlardı. Pompeo’nun yaptığı açıklamanın ardından, Birleşik Krallıktan da Huawei’yi 5G ağlarından yasaklayacakları ile ilgili bir açıklama gelmişti.

Çinli yetkililer ise, Pompeo’yu, Çin’li teknoloji şirketleriyle Çin istihbarat servislerinin bağları konusunda yalan söylemekle ve Amerikan liderliğini takip eden ülkelere ekonomik misilleme tehdidinde bulunmakla suçluyor.

Kramp-Karrenbauer’in açıklaması, Almanya’nın Çin ile derin ekonomik bağlarının ve Merkel’in ekibi ile Trump yönetimi arasında belli dönemlerde ortaya çıkan anlaşmazlıkların dahi Huawei’i korumaya yetmeyeceğini gösteriyor. ABD başkanlık seçimlerinin sonucu ne olursa olsun Batı’nın Pekin ile ilişkilerde birlik olup olamayacağı konusunun önemli olacağını söyleyen Savunma Bakanı,: “Atlantik boyunca her zaman çekişmelerimiz oldu. Bu değişmeyecek. Önemli olan bu tarz büyük meselelerin doğru bir şekilde üstesinden gelmek.  Çin de büyük bir mesele.” şeklinde konuştu.

İsveç Ordusu da Huawei Yasakladı


5G'ye geçen ilk ülke İsveç oldu

Almanya’nın ve İngiltere’nin ardından İsveç de, 5G ağı altyapısında Huawei ve ZTE ekipmanlarının kullanılmasını güvenlik gerekçesiyle yasakladığını duyurdu.

İsveç Posta ve Telekom Müdürlüğü (PTS), İsveç Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik servisi tarafından verilen tavsiyeler doğrultusunda, Çin’in İsveç’in en büyük düşmanlarından biri olduğu gerekçesiyle Çinli Huawei ve ZTE firmalarına yasak getirdiklerini duyurdu.

İsveç, Avrupa’nın önde gelen telekom ekipmanı tedarikçilerinden biri olan ve Huawei’nin en büyük rakibi olarak bilinen Ericsson ERICb.ST’ye ev sahipliği yapıyor.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*