Avrupa Birliği Robot Yasası Düzenlemeye Başlıyor

 

Son yıllarda yapay zeka, derin öğrenme, deepfake vb. birçok terime her zamankinden daha fazla denk gelir olduk. Ülkelerin, hükümetlerin ve dünyanın öncü teknoloji şirketlerinin her biri çeşitli projeler veya yasalarla basında boy gösteriyor.


Yapay zeka ve teknoloji alanındaki bu hızlı gelişmeler ise bu alanda çeşitli yasal düzenlemeler yapmayı zorunlu kılıyor. Avrupa Birliği de yapay zekaya sahip robotlar hakkındaki ilk yasal düzenlemelerden birini hayata geçirmek üzere çalışmalara başladı.

Yapay Zeka Deneyi: İnsan davranışları manipüle edildi

Sunulacak Yasa Tasarısı Askeri Amaçlı Geliştirilen Yapay Zeka Uygulamalarını Kapsamayacak


Avrupa Birliği tarafından hazırlanacak ve sunulacak yeni yasa taslağının detayları henüz belli değil. Ancak şuan için yapay zekalı robotlarla yapılan ameliyatlar gibi uygulamaları, yani sivil yapay zeka uygulamalarını ve robotik teknolojilerini konu alıyor. Sunulacak yeni yasa taslağının askeri alandaki yapay zeka uygulamaları kapsamayacağı da kaydedilen bilgiler arasında.

Bu yasa ile yapay zekalı robotların yaptığı ameliyatlarda oluşacak zararlar nedeniyle kimlerin sorumlu olacağı, tazminat ve cezalar gibi detaylar netleştirilecek.

Öte yandan Avrupa Komisyonu’nda yapay zekanın günlük yaşam içinde kullanılması ve ne tür yetkilere veya verilere ulaşabileceği gibi konularda da hararetli tartışmalar devam ediyor.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*