AvosLocker Fidye Çetesi ABD Polis Departmanını Yanlışlıkla Hackledi

 

AvosLocker fidye yazılımı grubu, ABD devlet kurumlarından birini şifrelediklerini öğrenince ücretsiz bir şifre çözücü yayımladı.


ABD’de geçtiğimiz ay bir emniyet kurumu, cihazları şifreleyen ve verileri çalan AvosLocker adlı fidye yazılımı grubunun saldırısına uğradı. Ancak, güvenlik araştırmacısı pancak3 tarafından paylaşılan bir ekran görüntüsüne göre, grup kurbanın bir devlet kurumu olduğunu öğrendikten sonra, ücretsiz bir şifre çözücü sağladı.

‘DEVLET KURUMLARINI VE HASTANELERİ HEDEF ALMIYORUZ’


Fidye yazılımı grubu polis departmanına bir şifre çözücü sağlarken, çalınan dosyaların bir listesini veya departmanın ağını nasıl ihlal ettiklerine dair bilgi vermeyi reddetti. AvosLocker grubunun bir üyesi, hedeflerinde kimlerin olduğu konusunda hiçbir politikaları olmadığını, ancak genellikle devlet kurumlarını ve hastaneleri şifrelemekten kaçındıklarını söyledi.

AvosLocker operatörü yaptığı açıklamada, “Ancak, bazen bir bağlı kuruluşun bir ağı biz görüntülemeden önce kilitleyeceğini unutmamalısınız.” ifadelerini kullandı. Basın mensuplarının, kolluk kuvvetleri korkusuyla mı devlet kurumlarını hedef almaktan kaçındıklarına dair bir sorusuna ise “Daha çok vergi mükellefilerinin parasını almak genellikle zor olduğu için.” şeklinde cevap verdi.

ULUSLARARASI OPERASYONLARIN HEDEFİNDE FİDYE YAZILIMCILAR VAR


Öte yandan, uluslararası kolluk kuvvetleri operasyonları, geçen yıl boyunca fidye yazılımı üyelerine ve para aklayıcılarına yönelik çok sayıda iddianame veya tutuklama ile sonuçlandı. Bu tutuklamalar arasında REvil, Egregor, Netwalker ve Clop fidye yazılımı çetelerinin üyeleri yer alıyor. Bu artan baskının, DarkSide, BlackMatter, Avaddon ve REvil saldırıları da dahil olmak üzere çok sayıda fidye yazılımı grubunun kapanmasına yol açan olumlu bir etkiye sahip olduğunu gösterdiği düşünülüyor.

Ne yazık ki, bu fidye yazılımı çetelerinin çoğu, kolluk kuvvetlerinden kaçmalarına yardımcı olacağı düşüncesiyle yeni bir isim altında yeniden organize oluyorlar.

Kaynak: Siber Bülten

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*