Askeri İstihbarat Ajansı Siber Güvenlik Stratejilerini Değiştiriyor

 

Birleşik Krallık’ın Askeri İstihbarat Ajansı MI6’in Başkanı Richard Moore, kurumun savunma teknolojileri konusunda rakiplerinin gerisinde kaldığına ilişkin açıklamalarda bulundu.


Konuyla ilgili alışılmışın dışında bir konuşma yapan Moore, Çin, İran ve Rusya’nın rakiplerini istikrarsızlaştırmak için bilgi teknolojisini kullanırken başında bulunduğu kurumun İngiltere’nin kendisini savunması gereken teknolojileri geliştirme noktasında iç kaynaklarla sınırlı kalamayacağını ifade etti.

GİZLİ KALMAK İÇİN DAHA ŞEFFAF OLMALIYIZ


MI6 Başkanı Richard Moore, Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nde yaptığı bir konuşmada öncelikle alılşılagelmedik şekilde kamuya açıklama yapmasının nedenlerini anlattı. Moore, “Karşılaştığımız tehditlerin değişen doğası gereği modern bir istihbarat teşkilatı olarak daha şeffaf olmalıyız” dedi ve ekledi: “Yani gizli kalmak için daha açık olmamız gerekiyor.”

Moore, buna ihtiyaç olduğunu zira MI6’nın yaygın dijital teknoloji ve artan yapay zeka  kullanımı gibi birçok yeni zorlukla karşı karşıya olduğunu sözlerine ekledi. Suçlular, teröristler ve düşman devletlerin bu durumun gayet farkında olduğunu ve bu yüzden de söz konusu teknolojiyi suistimal etmeye çalıştıklarını belirten Moore, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bazı değerlendirmelere göre, önümüzdeki on yıl içinde sanayi devrimine eşit yıkıcı bir etkiyle geçen yüzyıla göre daha fazla teknolojik ilerleme yaşayabiliriz. Toplum bunun ne anlama geldiğini henüz idrak etmemiş olabilir, ancak MI6 için oldukça hassas bir nokta.”

Teknolojinin tehditlerdeki artan rolüne rağmen Moore, MI6’nın işe alım ve diğer ülkelerdeki gizli ajanlarla devam eden etkileşim gibi insan zekâsı konusundaki uzmanlığının kritik bir istihbarat aracı olmaya devam ettiğini savundu.

Bahsi geçen uzmanlığın Çin özelinde bu ülkenin diğer ulusları nasıl etkilemeye çalıştığına dair daha iyi bir anlayış geliştirmek anlamına geldiğini belirten Moore sözlerine şu şekilde devam etti:

“Çin küresel tartışmaları manipüle etmek için sosyal medyayı kullanıyor, sınırları içinde gözetim teknolojisini kullanıyor, yöntemlerini diğer ülkelere ihraç etmeye çalışıyor ve dünya çapında güvenlik kameraları gibi potansiyel olarak gizliliği ihlal edilmiş milyonlarca ürünü ihraç ediyor.”

Rusya özelinde ise Vladimir Putin rejiminin SolarWinds saldırıları gibi gizli operasyonlar yürütmekten çekinmediğini söyleyen MI6 Başkanı, İran konusunda ise söz konusu ülkenin benzer şekilde bilgi güvenliği yetenekleri olduğunu ve bunları Orta Doğu, Kuzey Amerika ve Avrupa’daki hedeflere saldırmak için kullandığını ileri sürdü.

Moore, bu düşmanlarla mücadele etmek için MI6’in sorunlarımızı çözmek adına dünya standartlarında teknolojiler geliştirmeye yardımcı olacak teknoloji topluluğuyla ortaklıklar kurduğunu söyledi.

İnterpol Çevrimiçi Dolandırıcılık Operasyonu Gerçekleştirdi

KÜRESEL TEKNOLOJİLERE YETİŞEMİYORUZ


Moore, “Küresel teknoloji endüstrisinin boyutuna ve kaynaklarına yetişemiyoruz, bu yüzden buna kalkışmamalıyız. Bunun yerine, yardımlarını istemeliyiz.” şeklinde konuştu. Moore, normalde ulusal güvenlikle çalışmayacak kuruluşlarda yetenekli olan kişilere ulaşan Birleşik Krallık’ın Ulusal Güvenlik Stratejik Yatırım Fonu’nun buna bir örnek olduğunu söyledi ve şu itirafta bulundu:

“Bond filmlerindeki Q’nun aksine, her şeyi içerden halledemeyiz”

Bu tür bir iş birliğinin MI6’nın “kültür, ahlak ve çalışma biçiminde muazzam bir değişimi” temsil ettiğini söyleyen Moore, “Zira geleneksel olarak gizli kalmamız ve misyonumuza karşı sunmamız gereken dünya standartlarında teknolojileri geliştirmek için öncelikle kendi yeteneklerimize güvenmekteyiz. Bugün, yukarıda belirtilen türdeki iş birlikleri ise oldukça gereklidir.” Moore, başında bulunduğu istihbarat ajansının ihtiyaçları ve sürdürdüğü çalışmalarla ilgili samimi açıklamalarının daha fazla insanın görev için hazır olmaya teşvik etmesini umduğunu söyledi.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*