Artırılmış Gerçeklik ABD Ordusunda Yerini Aldı

 

ABD ordusu, savunma teknolojilerinde her geçen gün önemi artan artırılmış gerçeklik teknolojisine milyarlarca dolar bütçe ayırarak Microsoft ile 10 yıllık anlaşma imzaladı.


Microsoft ve ABD ordusu arasındaki yaklaşık 22 milyar dolarlık bir sözleşmeye göre firma 10 yıl boyunca askerlere ‘artırılmış gerçeklik’ (AR) gözlüğü gönderecek.

Söz konusu anlaşma, Microsoft’un 2018’de ABD ordusuna “AR” teknolojisi sağlamak amacıyla yaptığı için 480 milyon dolarlık iki yıllık sözleşmeye dayanıyor.

Şirketten yapılan açıklamada şirketin 2031 yılına kadar ABD ordusuna “Uyumlu Görselliği Artırma Sistemi” (IVAS) tasarımına dayalı toplamda 120 bin AR gözlüğü temin edeceği ve bu gözlüklerin askerlerin sahada ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik kapasitesi artırılabilen HoloLens 2 teknolojisine sahip olacağı kaydedildi.

Anlaşma kapsamında Amerikan ordusunun Microsoft’a tam olarak 21.88 milyar ödeyeceği açıklandı.

ABD’de Bir Başkan Daha SolarWinds Kurbanı Oldu

“Artırılmış gerçeklik teknolojisi, daha hızlı karar verme yetisi kazandıracak”


AR gözlüklerinin Amerikan askerlerine “daha fazla ve güvenilir bilgi” sağlayacağı ve onlara daha çabuk karar verme yetisi kazandıracağı belirtiliyor.

Microsoft’tan Alex Kipman bu yeni çalışmanın ABD Savunma Bakanlığı ile teknoloji devinin uzun süredir devam eden, güvenilir ilişkisini yeni bir alana taşıdığını ifade ederek, “Program askerlere, farklı senaryolar dahilinde bilgi paylaşımına ve karar vermeye olanak tanıyan gelişmiş durumsal farkındalık sağlıyor” dedi.

Microsoft’un yaptığı bu dev sözleşme sayesinde AR konusunda yaşadığı bazı temel teknik sıkıntıları ar-ge yoluyla çözebileceği öngörülüyor. Teknoloji endüstrisinde birçok firmanın artırılmış gerçeklik konusunda askeri kurumlarla sözleşme yapmaya sıcak bakmadığı biliniyor.

Microsoft gözlüklerin prototipinin oluşturulması aşamasında, Uyumlu Görselliği Artırma Sistemi (IVAS) projesi kapsamında HoloLens’lerin askeri versiyonları için 2018’den beri ABD ordusuyla çalışıyordu. Teknoloji devi, ABD ordusunun söz konusu projede üretim aşamasına geçtiğini açıklamıştı.

Artırılmış gerçeklik gözlüğü için ABD, Microsoft ile anlaşma imzaladı

Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik Arasındaki Fark Ne?


“Sanal gerçeklik” (VR) ile “artırılmış gerçeklik” (AR) kavramları birbirine benzese de önemli ve belirgin farklılıklar içeriyor.

Sanal gerçeklik, gerçek hayattan tamamen farklı olarak soyutlanmış bir deneyim sunarken, artırılmış gerçeklik teknolojisi var olan ortamlara grafik ve sanal görseller ekleyerek gerçek hayatı daha interaktif hale getirmeyi amaçlıyor.

VR, hayattan soyutlayarak tamamen sanal dünyada yaşatır. Ancak AR teknolojisinde, grafik desteğiyle halen gerçek dünyada yaşam devam eder.

AR teknolojisi bir akıllı telefon uygulaması gibi kullanabilir, ancak sanal gerçeklik tüm görüş alanını kaplayan ve işitilenleri kontrol edecek gözlük gibi bir ekipmana ihtiyaç duyar.

‘Artırılmış gerçeklik’ ile destekli holoLens gözlükleri firmaların yazılım uygulamalarıyla uyumlu şekilde çalışıyor. Bu tarz gözlükler genelde mimarlık firmaları, hastane, üniversite ve otomotiv şirketleri tarafından kullanılıyor. Amerikan Ulusal Havacılık Dairesi (NASA) da bu gözlükleri kullanan kurumlar arasında yer alıyor.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*